Arvustus. Kaido Kirikmäe mälusoppi luupima jäänud kaja

Kaido Kirikmäe
Kaido Kirikmäe Autor/allikas: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/Scanpix

Uus plaat
Kaido Kirikmäe
"Rawberry X-Files" (Ambifunk)
6/10

Kaido Kirikmäe "Rawberry X-Files" on mõnes mõttes erandlik album. See soojade technolike rütmidega ambientne plaat on salvestatud kontsertesitusena maamajas küünlavalgel, puhtalt patareide toel. Aivar Tõnsot laenates võiks selle kohta ka öelda "Müsteerium Plaadimängijas" - sellise nimega kogumik ilmus 18 aastat tagasi ja märkis uue põlvkonna esiletulekut elektroonilises muusikas.

Kirikmäe esimene album ilmus kümme aastat tagasi, kuid sellele vaatamata paigutub Kaido looming juba varem alustanud "Müsteeriumi" klubilistega samale riiulile. Asi pole ainult elektroonilises muusikas, instrumendivalikus, vaid pigem suhtumises, sisemises ajendis, mida selle instrumendiga teha saab. Kirikmäe on oma loomingus alati soovinud ühendada ambientset, sisemise tasakaalu universumit tantsuliste tehisrütmidega, see skaala on kaldunud kord ühele, kord teisele poole.

"Rawberry X-Files" jääb sel skaalal kuhugi keskele, ühendades hubase ja sooja techno kergelt melanhoolse värvinguga elektrooniliste põhjadega. Orgaanilisuse taotlus väljendub eriti selgelt albumi B-poole esimeses loos "Holy Forest", mille taustas võib ära tunda kurgede häälitsust. Samamoodi annavad selgeid viiteid naturaalsete meelepiltide loomiseks ka teised albumi lugude pealkirjad nagu "Canoe" (Kanuu) või "The Source" (Allikas). "The Source" on siinjuures albumis erandlik oma lühidusega (üks minut) ja luupiva analooghelilise lahendusega.

Tehislik tukse, mis Kirikmäe lugusid saadab, viitab orgaanilisusele, elujõule, kestvusele ja teisalt ka öistele elektroonilise tantsumuusika pidudesarjale "Müsteerium", millel ta samuti üles astunud. Albumi avaldamisaasta, 2018, ei mängikski siin justkui mingit rolli. "Rawberry X-Files" oleks justkui kuhugi mälusoppi luupima jäänud kaja läbi kahe aastakümne toimunud pidudesarjast, mis on toimunud looduskaunites kohtades - vanades mõisates, Paide linnuses, Tugamanni jahilossis jne.

Soovi korral võib Kirikmäe albumit nimetada tantsumuusikaks loodusinimesele, kes püüab eemale hoida, kuid mitte lõplikult kaugeneda suurlinlikust halastamatust tempost. "Rawberry X-Filesi" iseloomustab teatud tahumatus, see ongi võetav eelkõige live-ettekandena, soovi korral ka meeldetuletusena Tõnso korraldatud "Müsteeriumi" pidudest, kus tänapäeva kodumaine techno- ja ambientmuusika skeene avaneb oma kirevuses.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: