Jõulumuusika festival "Kirikupühad Maarjamaal" jätkub kontsertidega Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kirikupühad Maarjamaal
Kirikupühad Maarjamaal Autor/allikas: Pressifoto

Alates reedest, 28.–29. detsembril 2018 jätkub jõulumuusika festival "Kirikupühad Maarjamaal" pika traditsiooniga aastalõpukontsertidega "Jõuluingel". Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes saab kuulata koorimuusika kontserti, mille toovad publikuni Tartu Noortekoor ja Olav Ehala. Kavas on Britteni tuntuim jõulutsükkel "Ceremony of Carols", Ehala ja teiste eesti autorite jõululaulud.

12. korda toimuvad traditsioonilised aastalõpukontserdid "Kirikupühad Maarjamaal" pakuvad seekord buketi koorimuusika kullafondist. Tartu ja Tallinna ajalooliste kirikuvõlvide all kõlavad Britteni jõulutsükli "Ceremony of Carols" ("Jõulutseremoonia") meloodiad harfihelide saatel. Tsükli alustab ja lõpetab gregoriaani koraalil "Hodie Christus natus est" põhinev ühehäälne lauluviis. Britteni meistriteosega sobivad Olav Ehala jõululaulud, mille ettekannetel osaleb ka autor. Neist tuntuim, "Jõuluingel" andis kogu kontserdile ka nime. Aastalõpukontserdid on alati toimunud Tartu Jaani ja Tallinna Jaani kirikutes, mis on samuti osa Euroopa kultuuripärandist.

Jõulufestival lõppeb – nagu kogu pühadeaeg – kolmekuningapäeva ja õigeusu jõulude algusega. Kontserdid "Perejõulud" viivad Narva Hermanni kindlusse 5. jaanuaril ja Kõltsu mõisa 6. jaanuaril pühadetervituse tuntud akordionisti Jaak Lutsoja pereansamblilt. Lavale astuvad ema Kersti Ala-Murr (vokaal), tütar Liis Lutsoja (jazzviiul) ja isa Jaak. Lutsojade jõulukontsert on välja kasvanud koosmusitseerimistest koduseinte vahel. Kuulajatele pakutakse nii tuntud jõululaule ja koraale, vaimulikke rahvalaule kui ka muusikute endi loomingut.

Kontserdid "Jõuluingel" toimuvad reedel, 28. detsembril kell 19 Tartu Jaani Kirikus ja laupäeval, 29. detsembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus.

Corelli Music rõõmustab taas publikut aastast 2010 toimuva jõulumuusika festivaliga "Kirikupühad Maarjamaal", mis pakub muusikaelamusi kogu pika pühadeaja jooksul 1. advendist detsembri alguses läbi jõuluootuste ja aastalõpu kuni kolmekuningapäevani jaanuaris. Euroopa Festivalide Assotsiatsioon (EFA) tunnustas seda kvaliteedimärgiga "EFFE Label 2017-2018". Jõulufestival on muusikute kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ning tähistab ka Euroopa kultuuripärandi aastat 2018. 

Tartu Noortekoor on peamiselt linna gümnasistidest, tudengitest ja kõrgkoolide vilistlastest koosnev segakoor, mis loodi 1983. aastal Tartu Koolinoorte Segakoori nime all. Koori suurus on läbi aegade olnud 50–80 lauljat ning 35 aasta jooksul on antud palju kontserte Eestis ja kaugemal, osaletud konkurssidel ja festivalidel ning tehtud koostööd ja loodud sõprussidemeid teiste kollektiividega. Koori peadirigent on Riho Leppoja, teised dirigendid Kadri Leppoja ja Markus Leppoja. Koori hääleseadja on Viviane Kallaste.

Tartu Noortekoori peadirigent Riho Leppoja lõpetas 1976. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) ning töötas aastatel 1976–1996 muusikaõpetaja ja dirigendina Miina Härma Gümnaasiumis, Võnnu Keskkoolis ja Puhja Keskkoolis. Hiljem on ta peale muusikavaldkonna tegutsenud ka kultuurikorraldajana, juhtides Tartu noorsoo- ja kultuurielu edendavaid asutusi (viimati Tiigi Seltsimaja). Aastatel 1980–1982 oli Riho Leppoja Tartu Ülikooli kammerkoori dirigent. Miina Härma Gümnaasiumis töötades juhatas ta sega-, neidude-, poiste- ja lastekoori ning puhkpilliorkestrit, samuti on ta juhendanud selles koolis ning Tartu Laste ja Noorte Majas mitmesuguseid instrumentaalansambleid. Riho Leppoja on dirigeerinud 1993. ja 1997. aasta noorte laulupeol ning oli 2014. aastal Tartu laulupeo kunstiline juht ja peakorraldaja. 2005. aastal pälvis ta Gustav Ernesaksa koorimuusika stipendiumi. 1983. aastal kutsus Riho Leppoja kokku Tartu Noortekoori ning tegutseb tänaseni selle koori peadirigendina.

Tartu Noortekoori dirigent Kadri Leppoja lõpetas 1976. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), asus samal aastal tööle Miina Härma Gümnaasiumi muusikaõpetajana ning peab seda ametit ka praegu. Vahele jäid vaid aastad 1991–1996, kui ta töötas muusikaõpetaja ja koorijuhina Soomes Heinolas. Perioodil 1976–1985 oli Kadri Leppoja Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori koormeister ja kontsertmeister. Miina Härma Gümnaasiumis juhatab ta sega- ja poistekoori ning oli kaua aega ka neidudekoori dirigent. 1998. aastal asutas ta koos Taavi Eskoga Eesti Koolinoorte Segakoori, mida mõlemad juhatasid järgneva 15 aasta jooksul. 2001. aastal omistati Kadri Leppojale Gustav Ernesaksa stipendium ning 2005. aastal aasta õpetaja aunimetus. 2007. aastal juhatas ta Eesti noorte laulupeol neidudekoore ja 2009. aasta üldlaulupeol naiskoore. Tartu Noortekoori dirigendi ja kontsertmeistrina on Kadri Leppoja töötanud aastatel 1985, 1989–1991 ja 1996. aastast tänaseni.

Tartu Noortekoori dirigent Markus Leppoja on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kooridirigeerimise bakalaureuseõppe Ants Sootsi (2014) ja magistriõppe Tõnu Kaljuste klassis (2016). Praegu töötab Markus Leppoja Miina Härma Gümnaasiumi muusikaõpetaja ja neidudekoori dirigendina ning laulab kammerkooris Collegium Musicale. Ta on laulnud meeskvartetis Ur2kam ja Vanemuise teatri ooperikooris ning töötanud aastatel 2012–2017 segakoori Noorus abidirigendina. Markus Leppoja tegeleb ka heliloominguga: ta on kirjutanud koorilaule ja seadeid meeskvartetile. Tema juhatusel saavutas Tartu Noortekoor rahvusvahelisel koorikonkursil "Tallinn 2017" segakooride kategoorias III koha. Noortekoori dirigendina tegutseb Markus Leppoja alates 2011. aastast.

Olav Ehala (1950) on tuntud eelkõige laululoojana ning filmi- ja teatrimuusika kirjutajana. Tema laulud on saanud tohutult menukaks, need on tuntud mitmele põlvkonnale eestlastele, jõudnud laulupidude kavadesse ning kuuluvad eesti muusika kullafondi. Suure osa tema loomingust moodustab lastemuusika. Tema muusika on loodud eranditult eestikeelsetele tekstidele, enim Leelo Tungla ja Juhan Viidingu luulele.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: