Tartu Kunstimuuseum näitab rootsi tänapäevase kunsti paremikku

Näitus „Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist“.
Näitus „Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist“. Autor/allikas: Tartu Kunstimuuseum

17. jaanuaril kell avatakse Tartu Kunstimuuseumis rahvusvaheline grupinäitus "Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist". Näitusega jõuavad Tartusse läänenaabrite kunsti viimase aja silmapaistvamad autorid ja teosed, mis tegelevad kuulumist ja kõrvalejäetust puudutavate ühiskondlike valukohtadega nii Rootsis kui mujal.

"Rootsi on tuntud riigina, mis panustab palju oma inimeste sotsiaalsesse heaollu ja võrdsusse. Samuti on Rootsi olnud äärmiselt avatud immigratsioonipoliitikaga, olles viimastel aastatel vastu võtnud suure hulga sõjapõgenikke (enim aastal 2015). Sellegipoolest tuleb võõra tausta või teistmoodi eluviisidega inimestel ka Rootsis iga päev silmitsi seista selliste probleemidega nagu kohanemisraskused, kõrvalejäetus ja diskrimineerimine. Need probleemid on aktuaalsed ka mitmete kunstnike jaoks. Läbi teoste väljendatakse oma emotsioone ja isiklikke kogemusi ning püütakse tõsta ühiskonna teadlikkust vähemusgruppide või kõrvalejäetute olukorrast," seisab näituse pressitekstis.

Kuigi tegu on rootsi nüüdiskunsti näitusega, on osalevad kunstnikud väga erineva taustaga: nende seas on nii immigrante, immigrantide lastena juba Rootsis sündinud kunstnikke kui ka mitmenda põlve rootslasi. "Kuraatoritena seisime seega dilemma ees, keda me multikultuurses ühiskonnas üldse loeme rootsi kunstnikuks. Otsustasime lähtuda lokaalsusest ehk aktiivsusest rootsi kunstiväljal, mitte sünnimaast ega kodakondsusest," selgitavad kuraatorid Joanna Hoffmann ja Hanna-Liis Kont autorite valikut.

Tartmusi näitusteprogrammis on olulisel kohal rahvusvahelise kunsti tutvustamine ja kuigi näitus keskendub rootsi kunstile ja kontekstile, on kuulumise ja mittekuulumise teemad universaalselt tähenduslikud, võimaldades tõlgendamisruumi, paralleelide tõmbamist ning samastumist siinse vaataja positsioonilt. 

Näitusega kaasneb mitmekülgne haridusprogramm, sealhulgas kiusuennetusprogramm "Kunstiga kiusamise vastu", mis on valminud koostöös Eliis Vaino, Eesti Kunstimuuseumi ja SA Kiusamisvaba Kooliga.

Näitusega käib kaasas eesti- ja ingliskeelne kataloog, mis sisaldab näituse kontseptsiooni ja eksponeeritud teoseid avavaid ning kommenteerivaid tekste nii eesti kui rootsi autoritelt.

Samal päeval avatakse ka väljapanek "oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde" muuseumi I korrusel.

Näitus "Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist" jääb avatuks 5. maini 2019.

Osalevad kunstnikud Meira Ahmemulic, Meriç Algün, Sahar Al-Khateeb, Annika Eriksson, Santiago Mostyn, Tova Mozard, Sirous Namazi ja Dana Sederowsky.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: