Tartu Kunstimuuseumi uus näitus ärgitab end vähem tsenseerima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu Kunstimuuseum avab neljapäeval, 17. jaanuaril kell 18.00 Kadi Estlandi ja Netti Nüganeni duonäituse "oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde", mille raames laotuvad laiali isiklikud, kuid etendatud stseenid, milles avaldub fiktsiooniga segunenud argipäevareaalsus. Näitus kutsub korraldate sõnul üles positiivsele ühiskondlikule muutusele ja ärgitab ennast vähem tsenseerima.

Kuraatori Marika Agu sõnul kasvas näitus välja äratundmisest, et majanduslik surve tingib ja soosib kunsti, mis läheneb üha enam anonüümsele, pseudoradikaalsele ja reguleeritud väljenduslaadile.

"Meie soov oli riskida ja püüda sellele vaheldust pakkuda. Kunstnikud loovad näitusesaali kaasaja inimeste portreed kombineerides argiseid ja koduseid materjale teiste ühiskondlikult laetud sümboolsete tähendustega," ütles Agu.

2000. aastate algusest alates feministlike teostega eesti kaasaegset kunsti kujundanud Kadi Estland eksponeerib sel näitusel installatsioone, mis on tehtud leidobjektidest ja tuttavatest materjalidest, et juhtida tähelepanu monokultuuri taastootmisprotsessile.

Etenduskunstniku Netti Nüganeni videoteosed avavad võõrandumise ja enesepaljastamise teemat, mängides stereotüüpidega neid tõsiselt võtmata. Tema videokollaažid põhinevad kiirendatud ja hüperemotsionaalsetel vestlustel õega, mis koosnevad teemaalgatusest, mis kuhugi ei jõua.

Tartu Kunstimuuseumis avatav näitus peegeldab kunstnike hoiakut ühiskonnas ja kunstiväljal käimasolevatesse protsessidesse. Nii Kadi Estlandile kui Netti Nüganenile on ühine jõuline autoripositsioon, vahetu ja emotsionaalne väljendusviis ning printsiip vältida teoste lõpetatust. Mõlemad kunstnikud töötavad kollaažitehnikas, valides selleks eri meediumid.

Samal õhtul kell 18.30 avatakse ka väljapanek "Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist" muuseumi II korrusel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: