Mitmed kirikutest varastatud väärisesemed on jõudnud tagasi õigete omanikeni

"Ringvaate" reporter Hannes Hermaküla selgitas, mismoodi vargad kirikust väärisesemeid näppavad ja kuhu need ootamatult välja jõuavad. Sõna said nii Pilistvere kui Paide kiriku esindajad, kes on tänaseks röövitud vara tagasi saanud.

Üks sellistest kirikutest, mis langes rüüstamise ohvriks, oli Pilistvere kirik. Koguduse vaimulik Hermann Kalmus selgitas "Ringvaates", et lõhuti üks aken, kust murti sisse. "Inimesed tundsid ilmselt kirikut hästi ning tuli dki ühtri järgi, samuti hakati lahti kangutama altarimaali," ütles ta ja kinnitas, et 1995. aastal varastatud lühter on nüüdseks kirikusse tagasi jõudnud.

"Mina olen väga tänulik Raikküla mõisa peremehele ja -naisele, kes oma tähelepaneliku silmaga selle lühtri avastasid," rõhutas ta ja kinnitas, et vaid tänu nende tähelepanelikkusele on see võimalik, et lühter nüüd taas oma algses asukohas tagasi on.

Paide kirikut on aga korduvalt röövitud. Koguduse diakon Jaanus Tammiste tõdes, et kõiki kordi ta isegi ei tea. "Tean seda, et 2003. aastal murti käärkambrisse sisse ja viidi ära mõned küünlajalad ja veel üht-teist," ütles ta ja kinnitas, et neile on üritatud isegi müüa erinevaid esemeid, mis on väidetavalt Paide kirikuga seotud.

Kirikutest varastatud väärisesemeid uurides viivad niidiotsad Uue Maailma linnaosas asuvasse Idla antiigiärisse, millel on oluline roll selles, et Pilistvere ja Paide kirik on oma varad tagasi saanud. Antiigiärimees Jaanus Idla kinnitas, et ei taha hoida endale asju, mis on varatatud. "Tihti lihtsalt ei tea midagi nende asjade algsest omanikust," ütles ta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: