Linda Kaljundi: Aleksejevi "Müürideta aed" on eksistentsialistlik seisundiromaan

Tiit Aleksejevi äsjailmunud romaan "Müürideta aed" on kolmas osa esimese ristisõja triloogiast, mille esimene teos "Palveränd" ilmus 10 aastat tagasi, selle eest pälvis autor Euroopa Kirjanduspreemia.

11. sajandi Lähis-Idas toimuva sündmustikuga ajalooline romaan räägib esimese ristisõja lõpuaastatest. Romaani peategelane on lindpriiks kuulutatud endine rüütel.

Ajaloolane Linda Kaljundi ütleb, et tegemist ei ole tüüpilise mõõga ja mantli stiiliga, vaid pigem eksistentsialistliku seisundiromaaniga. Tema sõnul paneb romaan, kus iga paari lehekülje järel kordub sõna "Süüria", mõtlema ristisõdade pärandile laiemalt ning nende tähendusest meie tänapäevasele poliitikale ja maailmakorrale.

"Teine teema, mis tundub hästi päevakajaline, puudutab massi liikumist. Romaani keskmes on peategelase tegevus ristisõja lihtrahva juhina ja siin on palju peatutud teemadel, kuidas erinevad poliitikud või väejuhid üritavad lihtrahvast ära osta. Iroonilises võtmes on kujutatud erinevaid jutlustajaid, kes hullutavad lihtrahvast jutluste ja nõksudega. See seob selle ka poliitikaga tänapäeva Eestis," märkis Kaljundi "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: