Raul Talmar: ainult õhtul koori ees seismisest ära ei ela

Koorijuht Raul Talmar kutsus kultuurisaate "OP+" külla enda koju Nõmmele, et rääkida veidi eeolevast laulupeost, koorijuhi ametist ning ka hiljuti ilmunud plaadist "Sõida tasa üle silla".

Raul Talmar tõi välja, et tema elus on kaks erinevat tsüklit: üks on laulupeo tsükkel ja teine on koori elutsükkel. "Ma arvan, et õige koor teeb ka laulupidude vahepeal omi kontserte ja elab muud koorielu," sõnas ta ja nentis, et seekordne laulupidu on eriline just ajaloo pärast. "Nii nagu inimesedki peavad oma sünnipäevi ja juubel on tähtsam, kus võetakse asjad kokku, samamoodi on ka seekordne laulupidu tähtsam."

"Ma õppisin ikkagi koorijuhi ametit, arvestades, et sellest saabki minu elukutse ja ma ei peagi sinna kõrvale enam midagi tegema," selgitas ta ja nentis, et lühikese aja oma elust on ta tõesti saanud seda ka ametina pidada. "Paraku on Eesti elu sinnamaale jõudnud, et ainult õhtul koori ees seismisest ära ei ela ja päeval peab olema mingi töö veel," sõnas Talmar, tõdedes, et see on valus koht Eesti kultuurielus. "Me nimetame laulupidu oma tüvitekstiks, kooli muusikaõpetuse ainekava ütleb, et koolimuusika toetab laulupeo protsessi, samas õpetajaid, kes seda tahaksid ja mõistaksid teha, jääb järjest vähemaks."

Albumi "Sõida tasa üle silla" valmimine, kus lõid kaasa nii Kaido Kirikmäe, Valdur Mikita kui ka Robert Jürjendal, avas Raul Talmari jaoks taas eesti keele erakordsuse. "See on minu jaoks täiesti lõppematu varasalv," tõdes ja lisas, et Mikita näitas plaadil toredal ja humoristlikul moel, et ta on hästi vahva naljamees. "Tema raamatud ei ole naljaraamatud, ta räägib väga huvitavalt tõsistest asjadest, aga ta annab oma tekstidega ka lootust."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "OP+"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: