Kunstiteadlane raamatust "Stalinismi totaalne kunstiteos": see oli toona täiesti vastuvõetamatu

Tallinna Ülikooli kirjastus avaldas eesti keeles vene kunstikriitiku, filosoofi ja nõukogude kunsti ja kirjanduse eksperdi Boris Groys'i kuulsaima ja enim poleemikat tekitanud teose "Stalinismi totaalne kunstiteos".

Groys kirjutas raamatu olles vaene nõukogude pagulane Saksamaal, vahendas "Aktuaalne kaamera". 1988. aastal ilmunud teost peeti liiga vastuoluliseks, kuid selle väärtus ilmnes alles hiljem, pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Raamatu keskne mõte on, et stalinism oli modernistliku avangardi idee edasiarendus ning Nõukogude Liit kõikehõlmav kunstiprojekt.

Kunstiteadlane Virve Sarapik sõnas, et kõige erutavam küsimus oli see, kuidas Groys sidus stalinismi mitte kui ainult kultuurilise fenomeni, vaid ka ühiskondliku fenomeni Vene avangardkunstnike püüdlustega. "See oli täiesti vastuvõetamatu, sest Vene avangard oli positiivse märgiga nii Eestis kui ka tollases Nõukogude Liidus," kinnitas ta ja rõhutas, et stalinism oli see-eest negatiivse märgiga ja need oma taotlustes ühendada mõjus ärritavalt, ebameeldivalt ja vastuvõetamatult.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: