Kirke Kangro: 396 miljoni euro eest ostetud "Salvator Mundi" ei pruugi olla originaal

Maailma kalleim maal, Leonardo da Vinci "Salvator Mundi" müüdi paar aastat tagasi 396 miljoni euro eest Saudi Araabia kroonprintsile ja on nüüd kadunud. "Ringvaate" stuudios oli EKA vabade kunstide teaduskonna dekaan ja professor Kirke Kangro, kes avas teemat lähemalt.

"Seda üldiselt ei peeta da Vinci kõige suuremaks tähtteoseks. Nii et väga huvitav on see fakt, et hetkel müügireitingus on see maal kõige kallimalt müüdud," märkis Kangro. "Ostja tekitab selle hinna."

Kangro märkis, et võimalik on ka variant, et maal, mille Saudi Araabia prints oli, ei pruukinud ollagi originaal. "Arvatakse, et ta on selle maalinud, aga me kunagi ei tea, kas see Saudi Araabia printsi ostetud ja see tükk seda pintslitööd oli päris originaal. Võib-olla tuleb see päris originaal hoopis kuskilt mujalt välja." Ta lisas, et kõik on võimalik. "Võimalik, et see on rahapesu või kultuse tekitamine."

"Aga fakt on see, et kunstiteadlased on kinnitanud, et selline teos on läbi käidud. Ta on leitud, väga halvasti üle maalitud kujul päästetud. Ma arvan, et tema hinna on ka see üles kruvinud, et ta on nii hiljutine leid. See on tekitanud mingisugust värskust või sensatsiooni," märkis ta.

"Kui mõelda tema "Mona Lisa" peale, siis ka see on olnud mingil hetkel kadunud. 1911 oli üks selline muuseumitöötaja, kes suutis "Mona Lisaga" Louvre'i muuseumist lihtsalt välja jalutada. Väidetavalt hõlma all, sest seal on spekulatsioonid, kuidas ta seda tegi. Tegelikult on see "Mona Lisa" 50x70 cm midagi ja see ei oleks talle hõlma alla mahtunud, sest mees oli väike itaallane. Aga tema mõte oli see "Mona Lisa" viia tagasi kodumaale ja kaks aastat oli "Mona Lisa" täiesti kadunud."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: