Publikupreemia pälvisid rahvusooperi solistid Helen Lokuta ning Rauno Elp ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sassis päeva ettevalmistused
Sassis päeva ettevalmistused Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

SEB andis õhtul üheksandat korda välja publikupreemiad rahvusooper Estonia aasta nais- ja meessolistile, kelle valisid välja teatrikülastajad. Tänavu osutusid publiku lemmikuteks metsosopran Helen Lokuta ning bariton Rauno Elp.

Helen Lokuta lõpetas 2002. aastal Eesti muusikaakadeemia ning on õppinud Karlsruhe muusikakõrgkoolis ja ooperikõrgkoolis. Lokuta on Rahvusooper Estonia solist alates aastast 2001. Tema rollide hulka kuuluvad Ema Ell (Puuri "Pilvede värvid"), Ljubaša (Rimski-Korsakovi "Tsaari mõrsja"), Carmen (Bizet' "Carmen"), Fedora Palinska (Kálmáni "Tsirkusprintsess"), Almirena (Händeli "Rinaldo"), Musetta (Puccini "Boheem"), Erna/Ophelia (T. Kõrvitsa "Liblikas"), Siébel (Gounod' "Faust"), Silva (Kálmáni "Silva"), Maddalena (Verdi "Rigoletto"), Wagneri Mary ("Lendav hollandlane"), Cherubino ("Figaro pulm") jpt. Lokuta on osalenud solistina mitmete vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel, Nargen Opera projektides ja esinenud soololauljana ka väljaspool Eestit.

2005. aastal pälvis Helen Lokuta Pille Lille Muusikute Fondi patrooni Lord Carlisle'i nimelise preemia "Noor muusik" ning 2007. aastal Eesti Teatriliidu aastaauhinna nimirolli eest Rossini "Tuhkatriinus" ja Õpetaja ning Ingli rolli eest Tõnu Kõrvitsa ooperites "Tuleaed" ja "Mu luiged, mu mõtted" ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia 2007 kaalukate lavarollide loomise eest. Aastatel 2011 ja 2015 võitis Lokuta SEB publikupreemia.

Rauno Elp on Rahvusooper Estonia solist aastast 1992. Ta on hinnatud laulja, kelle repertuaaris on palju eriilmelisi baritonirolle nii eesti kui maailma ooperiliteratuurist. Tema repertuaari kuuluvad Mozarti don Giovanni ("Don Giovanni"), krahv Almaviva ("Figaro pulm") ja Guglielmo ("Così fan tutte"), Dulcamara ja Belcore (Donizetti "Armujook"), Verdi Rigoletto ("Rigoletto"), Renato ("Maskiball"), Germont ("La traviata"), Rodrigo ("Don Carlo"), Jago ("Othello") ja Amonasro ("Aida"); nimiosa Hindemithi "Cardillacis", Grigori Grjaznoi (Rimski-Korsakovi "Tsaari mõrsja"), don Magnifico (Rossini "Tuhkatriinu"), Valentin (Gounod' "Faust"), Argante (Händeli "Rinaldo"), Jeletski (Tšaikovski "Padaemand"), Puccini Jack Rance ("Tütarlaps kuldsest läänest", lav. José Cura), Lescaut ("Manon Lescaut"), Scarpia ("Tosca"), Marcello ("Boheem"), Wagneri Hollandlane ("Lendav hollandlane"), Amfortas ("Parsifal"), Kurwenal ("Tristan und Isolde") ja Wolfram ("Tannhäuser"), Roderick (Hindemithi "Pikk jõulueine"), Weps (Zelleri "Linnukaupleja") jt. Ooperite kontsertettekannetel on ta laulnud Riccardo Forthi (Bellini "Puritaanid"), Wilhelm Telli (Rossini "Wilhelm Tell") ja Zurga (Bizet' "Pärlipüüdjad") partiisid. Eesti muusika esitustest tõusevad esile Cyrano (Tambergi "Cyrano de Bergerac"), Isa Kaarli (Puuri "Pilvede värvid"), Wallenbergi (Tüüri "Wallenberg"), Doktori (Kangro "Süda"), Jürgeni (Tubina "Barbara von Tisenhusen"), Theodori/Hamleti (T. Kõrvitsa "Liblikas") ja Meelise (V. Kapi "Lembitu") osad. Elp on suure menuga kaasa teinud ka vokaalsümfooniliste suurvormide esitustel (Tobiase "Joonase lähetamine", Mahleri 8. sümfoonia, Brahmsi "Saksa reekviem", Rahmaninovi "Kellad", Gubaidulina "Über Liebe und Hass" ja Sibeliuse "Kullervo").

2007. aastal pälvis ta Georg Otsa nimelise auhinna muusikaliselt ja näitlejameisterlikkuselt kõrgtasemel esitatud ooperiosade ja kontserditegevuse eest. Rauno Elp on Eesti Richard Wagneri Ühingu stipendiaat 2006 ja Eesti teatri aastaauhinna 2016 laureaat ooperi "Cardillac" nimiosalise rolli jõulise ja veenva lahendamise eest.

2018. aastal pälvisid publikupreemia Juuli Lill ja René Soom. Publiku lemmiksolistid saavad 2000-eurose rahalise preemia ning auhinnaks kaks aplodeerivat kätt, mille autoriks on EKA metalliosakonna dotsent ja kunstnik Nils Hint. Tänavused laureaadid kuulutati välja 3. aprillil ooperi "Tsaari mõrsja" etenduse eel.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: