Arvustus. Kehakas killukogumik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kalambuurikogu “Poeetiliselt korrektne
Kalambuurikogu “Poeetiliselt korrektne" esitlus Rahva Raamatus Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Uus raamat

Mart Juur

Keiti Vilms

Contra

Oliver Lomp

"Poliitiliselt korrektne"

Illustreerinud Ave Taavet

MTÜ Poeetiliselt Korrektne

623 lk.

 

"Kümned õigesti meelestatud arvamusliidrid kavatsesid minna protestima jõleda "raamatu" vastu, mis pealtnäha poliitiliselt korrektse pealkirja all irvitab näkku teadjamale osale inimkonnast, kellel ükski probleem leiutamata ega süda selle pärast valutamata jää."

Umbes nihukeses laadis tutvustus oli kavatsus kirjutada. Et viskaks ka nalja või nii. Hakkaks huumorimeheks. Üle mõeldes ei tundunud hea mõttena, sest seda reibast hurrastiili on mingi aeg küllaga ja teistele tüütuseni mängitud küll. Pealegi, et meie tõsisel ajal kasvab igasuguse nalja ees miinusmärk aina pikemaks, siis oleks miinus-miinus kokku andnud plussi ehk tulnukski välja ogaralt tõsimeelne mahategemine.

Tahan ma jah sõber Juurt maha teha või venda lõunaeesti keeles Contrat.

Oleks sessamas lõõmavsilmses stiilis toonud sisse mingi väljamõeldud arvamuspiidri, kelle meelest Ave Taavet õppigu enne korrektselt väljaheiteproovi andma ja sellest fotonäidiseidki esitama kui siin joonistama tikub. Nimeks võinukski talle panna "kunstiekspert Proov". Või jätta kõik arvamusliidrid "tundmatuks jääda soovinuteks", milline päriselt juhtunud juhtum kunagi vaimustas. Mida nad kõik meelekindlalt ja pealiini järgides kommenteerisid, on na meelest läinud.

Võinuks sisse vedada metsade eestvõitleja Käbi, kes küll ussihirmu tõttu pole elu sees metsa saanud. Protestinuks, et võeh, kus on kallist paberit läinud, igal leheküljel ainult üks nali – hea, muide – või pilt, milline raiskamine, ajal, mil, nagu me teame, EKRE muud ei plaani, kui kõik mets maha võtta, et selle eest ümber Eesti tara ehitada, teadagi, milleks.

Kulunuks ära ka naisõiguslane õiendama, et jälle seksistlikud sead võimust võtnud, ise viskavad lausejupi valmis, hea küll, Keiti Vilmsil lubavad silmakirjaks samamoodi teha, aga, kae, Ave Taavetit sunnivad sinna ümber veel joonistama ka. Ahistamine, ebaõiglane kohtlemine, muud nürid esemed.

Contra kallal võinuks parastada, et nüüd on murre meelest läinud, jah, kui kirjandusfestivalil – sest HeadRead "Kalambuuriõhtult" need killud kokku on korjatud – püünele pääsemise võimalus hõngub, kohalik või asi.

Aga tundus, see kõik olnuks "välja kistud", kui ma oma emalt väljendit laenan. Tõsi, ema ütles ka, kust välja kistud. Mõistatage ise.

Tundus õige mitte üritada. Nentida lihtsalt, et hea kamp kaante vahele topitud. Vähe paks on saanud, taskus ebamugav vedada, aga paljuke seda enam tehaksegi. Sobib kodus kindlasse kohta, näiteks mõtiskluste kambrisse, et vaevalised, kuid hädavajalikud minutid rutem kulgeks. Loed paar nalja, kaed paar pilti, ongi valmis. Tõsine abimees igapäevaelus. Ja tõepoolest kolelõbus ka. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: