X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Birgitta festival toob lavale Helen Rekkori, Mick Pedaja ja Kristjan Järvi ühisprojekti

Dirigent Kristjan Järvi.
Dirigent Kristjan Järvi. Autor/allikas: pressimaterjalid

Augustis toimuval Birgitta festivalil tuuakse esimest korda festivali ajaloos publikuni orkestri saatel toimuv varjuteater. Tegemist on lavastaja Helen Rekkori, dirigendi Kristjan Järvi ning helilooja ja muusiku Mick Pedaja loodud ühisprojektiga "Planeet Harmoonia".

Birgitta festivalil ettekandmisele tulev "Planeet Harmoonia" jutustab sellest, kuidas ilmaruumis rändav tulnukas Pii ühtäkki Maa atmosfääri satub. Leidnud end juhuslikult planeedilt Maa, tutvub ta inimolenditega, kelle tõttu asub märksa suuremale missioonile, kui algul plaanis. Lavastus käsitleb teemasid, nagu digitaliseerumine, planeedi ressursid ja armastus kõige elava vastu. Aga kuidas sellest kõigest sünnib harmoonia, selgub loo käigus.
 
Etenduse muusikaline juht Kristjan Järvi sõnas, et sarnast asja Eestis varem tehtud ei olegi. "See, et kokku on viidud orkestrimuusika, varjuteater ja muusikute omalooming, annab kogu etendusele uudse ja värske hingamise. Läbi selle tahame saavutada seda, et inimesel tekib etendust vaadates mõnus emotsioon."

Sõnaline teater annab tema sõnul tihti kõik tõlgendused ette, kuid nemad ei taha publikule ette anda kõiki võimalikke interpretatsioone. "Etendus ei ole moraalilugemine, see ei ole mingi konkreetne jutt ühest tulnukast, kes räägib meile, kuidas olla. See on rohkem metafoor asjadele, mille inimene peab ise välja lugema sellest küllaltki fantastilisest tulnukareisist."

"See on selline kontsert nagu Wagneri sõrmuse tsüklid – kuidas sa selgitad sellist asja enne seda, kui see laval on," vastas Järvi küsimusele, mida laval täpselt näha saab.
 
Muusikaliselt tuleb "Planeet Harmoonia" etendusel peamiselt esitlusele omalooming, mille autorid on Kristjan Randalu, Mick Pedaja ja Kristjan Järvi. Randalu uudisteos on kirjutatud just "Planeet Harmoonia" jaoks. Samas kinnitas Järvi, et kõlamas on kindlasti ka tuntud klassikute loomingut. Kuna varjuteater toimib vaid pimedas, algab etendus "Planeet Harmoonia" 9. augustil kell 22.00.
 
Lavastuse muusikaline juht on Kristjan Järvi, lavastaja 2018 aasta Ants Lauteri lavastajapreemia laureaat Helen Rekkor, dramaturg on Piret Jaaks.
 
Birgitta festival 2019 toimub Pirita kloostri varemetes 9.– 18. august. Tänavune festival on pühendatud selle looja, maestro Eri Klasi 80. sünniaastapäevale. Seetõttu on enamik festivali kavas olevaid etendusi seotud Klasi loomekarjääriga.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: