Kuldne Mask avas kava

"Idiot" Autor/allikas: Pressimaterjalid

15aastaseks saav Teatrifestival Kuldne Mask Eestis tõmbas eesriide programmilt. Sel aastal on kavas viis lavastust, mida mängitakse Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Narvas.

18.-29. oktoobrini kestval festivalil on Eesti vaatajatel võimalus näha Venemaa mainekaima professionaalse teatripreemia Kuldne Mask nominente ja laureaate ning teisi viimaste hooaegade tipplavastusi. Kõigil etendustel on eestikeelne sünkroontõlge.

Lisaks viiele programmilisele lavastusele toimub Sillamäel Georg Otsa juubelile pühendatud kontsert, milles teevad Peterburi muusikalise komöödia teatri solistide kõrval kaasa Rahvusooper Estonia lauljad.

Augustis on oodata Kuldse Maski koostööprojekti Birgitta festivaliga: publiku ette jõuab ooper "Faust" Moskva teatri Novaja Opera esituses. Festivali tavapärane lisaprogramm sisaldab kohtumisi lavastajate ja näitlejatega, arutelusid vaatajatega ning loenguid.

Eestis 2005. aastal alguse saanud teatrifestival oli Venemaa peafestivali Kuldne Mask esimene rahvusvaheline projekt. Kuldne Mask on ka mainekas konkurss, millel jagatakse Kuldse Maski preemiaid. Viieteistkümne aasta jooksul on 44 Vene teatrit andnud Eestis üle 160 etenduse – oopereid, draamasid, ballette, muusikale ja nukulavastusi. Kuldse Maski külalisetendustest Tallinnas, Tartus, Viljandis, Narvas, Sillamäel, Kohtla-Järvel ja Jõhvis on osa saanud üle 73 000 vaataja.

Lavastuste lühitutvustused:

14. augustil ooper "Faust", Kuldne Mask Eestis ja Birgitta Festivali ühisprojekt. Laval kohtuvad nooruseihalus, inimese langemine üleloomulike jõudude mõjusfääri, armastus ja reetlikkus. Nimitegelase vananeva doktor Fausti nooreks saamise soov viib selleni, et ta müüb hinge saatan Mefistole, et end taas elujõulisena tunda.

18. oktoobril muusikal "Kankaan", Peterburi muusikalise komöödia teater. Efektse ja lööva teatri meister Gabor Mikloš Keren toob lavale vaatemängulise lavastuse armastusest. Muusikal "Kankaan" on ere näide eelmise sajandi keskpaiga  klassikalisest Broadway muusikalist, millega käivad kaasas meeldejääv muusika, kergesti jälgitav lugu, värvikad kostüümid ning rohketesti säravaid muusikanumbreid.

21. ja 22. oktoobril Dmitri Krõmovi lavastus "Serjoža". Eestis hinnatud lavastaja Dmitri Krõmovi uus teos on sündinud väljaspool tema Laboratooriumi, koostöös kuulsa Moskva Kunstiteatri näitlejatega ning põhineb romaani "Anna Karenina" motiividel. Peaosades Maria Smolnikova ja Antatoli Belõi.

24. ja 25. oktoobril "Tütarlaps kutsekast". Valgevene dramaturgi Andrei Ivanovi Kuldse Maski preemiale nomineeritud näidendi lavaseade. Paeluva süžee ja ootamatu lõpplahendusega emotsionaalselt raputav lavastus on mõeldud eelkõige noortele, kuid on kindlasti huvipakkuv kõikidele sotsiaalselt tundliku teatri austajatele.

26. oktoobril St. Peterburgi muusikalise komöödia teatri artistide galakontsert koos Rahvusooper Estonia artistidega, mis on pühendatud Georg Otsa mälestusele. Esitusele tulevad aariad ja duetid ooperitest ning operettidest Peterburi teatri orkestri saatel.

29. ja 30. oktoobril "Au". Venemaa viimase aja vastuolulisima ja populaarseima lavastaja Konstantin Bogomolovi lavastus Tovstonogovi-nimelise Suure Draamateatri esituses. Tegu on 20. sajandi 30. aastatel tuntud poeedi ja filmistsenaristi Viktor Gusevi (filmid "Seakarjus ja lambur", "Kell kuus õhtul pärast sõda") esimese näidendiga. See on teatrimenuk stalinlike poliitiliste repressioonide aegadest, mida mängiti esmakordselt sellessamas teatris 1936. aastal ning täissaalidele enam kui 200 korda. Bogomolov käsitleb minevikupärandit aga üpris ootamatust vaatenurgast.

24, 25. ja 27. oktoobril Mossoveti-nimelise teatri lavastus "Kõik pole kassile vastlapäev" Tallinnas, Narvas ja Kohtla-Järvel. Aleksandr Ostrovski nimetas oma komöödia "stseenideks Moskva elust", pidades seda eelkõige etüüdiks, mitte näidendiks. Vaatamata autori tagasihoidlikkusele püsib see ere ja algupärane komöödia kaupmeeste koloriitsest elust oma värskust kaotamata lavadel juba peaaegu 150 aastat. Lavastus nomineeriti 2017. aasta festivalil Kuldse Maski preemiale. Peaosas Jevgeni Steblov.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: