Hannes Praks: jõudu kogub nähtamatu tsentrifugaaljõud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hannes Praks
Hannes Praks Autor/allikas: Tõnu Tunnel

Sisearhitektid kutsuvad pöörama tähelepanu terviklikule ruumikogemusele ja materjalidele meie ümber. 2019. aasta SISU kuraatorite meeskonna juht professor Hannes Praks ütleb, et maailma keerlemise kiirus kasvab ning ühtlasi kogub jõudu nähtamatu tsentrifugaaljõud, mis erinevaid elu osiseid üha tugevamini erinevatesse ruumi nurkadese surub.

Eesti Sisearhitektide Liit koostöös Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnaga korraldavad 12.-14. juunini endise Põhjala kummitoodete tehase ruumes Marati tänaval rahvusvahelise sisearhitektuuri sümpoosioni SISU 2019_Tegelik / Actual, mis toob Tallinnasse disainerid, kunstnikud ja valdkonna teoreetikud-pedagoogid, kes tegelevad inimskaalalise ruumi loomise ja uurimisega.

SISU tähelepanu keskmes on füüsiline ruumi- ja materjalikogemus. Sümpoosionile on oodatud kõik sisearhitektuuri-, arhitektuuri- ja disainihuvilised. 

2019. aasta SISU kuraatorite meeskond on pärit EKA sisearhitektuuri osakonnast ning seda juhib professor Hannes Praks. Praksi sõnul uuritakse SISU-l seda, kuidas virtuaalset ja füüsilist maailma teineteisele lähendada: "Maailma keerlemise kiirus kasvab. Ühtlasi kogub jõudu ka nähtamatu tsentrifugaaljõud, mis erinevaid elu osiseid üha tugevamini erinevatesse ruumi nurkadese surub. Nii on sündinud justkui iseseisev virtuaalilm, mille vastassuunas asub justkui tegelik ilm.

"Nende kahe kohtumine arhitektuurihariduses pole enam alati iseenesest mõistetav. SISU uurib füüsilise ilma väärtusi, vastandumata digitaalsele maailmale. Üldise eesmärgiga erinevaid nurkasid teineteisele lähendada, arendades terviklikku haridust ja seeläbi empaatilist maailmavaadet," lisas Praks.

Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse liikme Reio Raudsepa sõnul rikastab koostöö EKA sisearhitektuuri osakonnaga kindlasti viienda sümpoosioni formaati: "Tänavune SISU katsetab julgelt ja väljakutsuvalt nii mõtte, ruumi kui ka materjaliga. Iga SISU-l osaleja saab sel aastal vahetult tunnetada ruumikogemuse käivitavat jõudu."

Sümpoosionil astuvad töötubade, loengute ja etteastetega üles Veiko Liis / Taikonaut (Tallinn), b210 arhitektid ja Pavle Stamenovic (Tallinn / Belgrad), Laura Linsi ja Roland Reemaa / RLOALUARNAD (London, Tallinn), Daniel Zamarbide / BUREAU & Alice EPFL (Genf / Lissabon), Masayo Ave / SED.Lab (Berliin), Jimi Tenor (Helsingi), Karsten Födinger (Berlin), Kärt Ojavee ja Annika Kaldoja (Tallinn), Elena Khurtova ja Marie Ilse Bourlanges (Amsterdam), Eik Hermann / EKA (Tallinn), Damon Taylor (Brighton), Fran Edgerley / ASSEMBLE (London), Niki van der Ploeg / Envisions (Eindhoven), Mart Kangro (Tallinn), Jyrki Siukonen (Tampere).

Eesti Sisearhitektide Liit (ESL) ühendab valdkonna professionaale ning aitab neil luua vaimselt ja füüsiliselt väärtuslikku elukeskkonda, aidata kaasa sisearhitektuuri valdkonna arengule ning hoolitseda meie sisearhitektuuri pärandi säilimise eest. Rahvusvahelist sümpoosioni SISU korraldab ESL viiendat korda.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: