Perekond Kreisi arhitektuuripreemia pälvis Marika Lõoke ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Puhkekodu Narva-Jõesuus, hoovivaade. Arhitekt Marika Lõoke
Puhkekodu Narva-Jõesuus, hoovivaade. Arhitekt Marika Lõoke Autor/allikas: Eesti Arhitektuurimuuseum

31. mail pärjatakse arhitekt Marika Lõoke perekond Kreisi arhitektuuripreemiaga tema pikaaegse väljapaistva loomingu ja eriti viimase kümnendi arhitektuurihoolde alase tegevuse eest.

Marika Lõoke säras juba 1970.-80. aastatel EKE Projektis, kui kerkisid Ministrite Nõukogu puhkebaas Narva-Jõesuus, Võru KEKi ja Saare KEKi hooned. Kuressaare ringtee äärne Saare KEKi hoone oli muinsuskaitsealusena varjusurmas aastaid, kuni paar aastat tagasi kohalik ettevõtja Helle Susi hakkas seda hobi korras restaureerima, mis on kindlasti lugupidamisavaldus Marika Lõokese loomingu vastu.

Uues Eestis moodustasid nad koos kunstniku ja arhitekti Jüri Okasega menuka arhitektuuribüroo, mis üle paarkümne aasta on kavandanud rangelt lakoonilisi ärihooneid ja korterelamuid, vastandudes peavoolu edevamale lähenemisele.

Ent Marika Lõokese teeb suureks ja eriliselt preemiavääriliseks panus arhitektide liidu ja kultuurkapitali töösse ning arhitektuurivõistluste korraldamisse. Ta on üks enim žüriides osalenud arhitekte, alles äsja uue telemaja konkursil, kes kompromissitult nõuab arhitektuurset kvaliteeti.

Preemia määranud fondi nõukogu esimees Mart Kalm leiab, et Marika Lõokese avalikkuse teenimine kvaliteetarhitektuuri eest seismisega, on arendajate surve, nõrkade omavalitsuste ja võõrastele huvidele alluvate kolleegide keskel haruldane ning seda pole seni märgatud tunnustada.

Perekond Kreisi fondi preemia on varem pälvinud Jiri Tintera (2018), Ingrid Ruudi (2017), arhitektid Andres Põime (2016), Katrin Koov (2015), Toomas Rein (2014), Ülev Eljand (2013) ja Rene Valner (2012).

Perekond Kreisi Fond, mille asutas varalahkunud arhitektide Hanno ja Erki Kreisi ema Heljo Kreis, annab välja 3500eurost arhitektuuripreemiat eesmärgiga väärtustada eesti arhitektuuris peavoolust kõrvalejäänud huviäratavaid ilminguid ja alternatiivseid praktikaid. See on esimene Eestis elava pere loodud arhitektuuri toetav fond. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: