Muusika juuninumbris: Pärt Uusberg, Reinvere Tartu laulupeo uudisteos, rahvamuusikapidu

Jüri Reinvere
Jüri Reinvere Autor/allikas: Eleanor Boileau Clarke

Muusika juuninumbri kaanepersoon on Pärt Uusberg. Nii vokaalmuusikasse kui eesti keelde tundlikult suhtuv noor helilooja räägib oma kujunemisteest ja loomeprintsiipidest.

Kai Taal jagab oma põhjalikku süvenemist noore briti dirigendi Daniel Hardingi teekonda. Ta on Hardingit jälginud dirigeerimas nii Pariisis kui Stockholmis, kus Harding on praegu Rootsi raadio sümfooniaorkestri peadirigent.

Muusikateadlane Kristel Pappel toob avalikkuse ette Tallinnas elanud XIX sajandi andeka pianisti Theodor Steini, kes oli omal ajal võrdväärne Euroopa kõige kuulsamate nimedega.

Laulupeo 150. juubeliaastat tähistab väärikalt ka laulupeo häll Tartu. Tartu laulupidu tellis selleks puhuks uudisteose - Jüri Reinvere "Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm". Sellest koorile, sümfooniaorkestrile ja solistile loodud isamaalist vaimu kandvast teosest räägib helilooja lähemalt oma intervjuus.

Laulupeo kõrval on rahvamuusikapidu. Muusikas on põhjalik tutvustav artikkel seal toimuvast. Räägivad tegijad: Juhan Uppin, Kristel Laas, Pille Karras, Ella Maidre, Katariin Raska, Kristi Alas ja Joosep Sang.

15. juunil tuleb Tõrvas võimas vabaõhu-klassikaüritus. 1800kohalisele vaatajahulgale kantakse ette Verdi Reekviem. Kontserti veab maailmanimega lauljanna, Tõrvast pärit Monika-Evelin Liiv, kes toob sinna kaassolistid Londoni Kuningliku ooperi Jette Parkeri programmist. Muusikas saab sündmusest lähemalt lugeda.

Ajakirjas leidub ka portreelugu Tallinna tehnikaülikooli akadeemilisest meeskoorist.

Arvustuste rubriigis tulevad käsitlusele XIII rahvusvaheline kandlefestival Tartus, ERSO kontsert "Saksa kevad", Eesti Filharmoonia kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri kontsert 19. aprillil, kavas Pärt, Krigul ja MacMillan, Vanemuise sümfooniaorkestri lõppkontsert ning põhjalikud muljed Jazzkaarelt, autoriteks Ivo Heinloo, Tiit Lauk, Igor Garšnek, Joosep Sang ja Sander Udikas.

Plaadirubriigis on arvustused Eesti Naislaulu Seltsi Arvo Ratassepa plaadist ning Mai Leiszi, Maria Fausti, Liina Saare ja Tõnu Timmi plaatidest. 

Muusika 6.2019 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: