Tartu Linnakodaniku muuseumis tulevad näitamisele Valve Janovi kuud ja kalad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valve Janov,
Valve Janov, "Kann ja kuu". 1950. Õli. Paber. Autor/allikas: erakogu

Alates 13. juunist näitab kunstiühing Pallas 19. sajandi Tartu Linnakodaniku Muuseumis Valve Janovi väikseformaadilisi maale, monotüüpiaid ja kollaaže aastaist 1950–1999, mis kõik on pärit erakogudest.

Näitusel "Valve Janovi harjutused kuuvalgel" kajastub kunstniku vaimustus kuu- ja kalamotiivest. Mitu teost on väljas esimest korda. Kuu(valguse) seisundid lummasid kunstnikku mitmeti. Motiivid ja fragmendid kuuga võivad olla nii konkreetsed kui ka abstraktsed, pärit Karlovast või mujalt, kas või Jaltast.

Silma hakkavad kõikvõimalikud variatsioonid sinisele, kunstniku lemmikvärvile, aga mitte ainult. Valve Janovi tervikpalett on rikas ja varjundiküllane. Tema teine meelismotiiv oli kala. Kala kui ürgolevus, aga ka kui erinevate tehniliste lahenduste võimalus. Valve Janovi teoseis ühineb avangardne mängurõõm lõpmatute koloriidihelistikega Paul Klee vaimus, seisab näituse kirjelduses.

Valve Janov oli tähelepanuväärsemaid ja meisterlikumaid Pallase koolist võrsunud kunstnikke. Tema peamised õppejõud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis aastail 1938–1948 olid Johannes Võerahansu, Elmar Kits ja Ado Vabbe. Ta kuulus 1960. aasta rühmitis, mis oli esimene Teise ilmasõja järgne mitteametlik kunstnikerühmitis Eestis, ANK '64 eelkäija. Valve Janovi kodu Tartus Karlovas oli rühmitise, kuhu kuulusid veel Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires, peamine kohtumispaik. 1960. aasta rühmitise tegevus ja looming on kaalukas peatükk eesti kunsti vastupanuvõitlusest, mis hoidis totalitaarse süsteemi ja sotsrealismi kiuste esteetilisi väärtusi ning uuendas otsustavalt Eesti kunsti keelt ja väljendusvahendeid.

1988. aastal oli Valve Janov peamisi Kunstiühingu Pallas taastajaid ning 1992. aastast kuni surmani selle juhatuse liige.

Tartu Linnakodaniku muuseum asub aadressil Jaani 16, Tartu. Autor/allikas: pressimaterjalid


Valve Janovi suvenäitus, millega kunstiühing Pallas märgib ära Kõrgema Kunstikooli Pallas 100. aastapäeva, on avatud 22. septembrini 2019.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: