Eesti Noorsooteater toob lavale sõnadeta luule

"Tulipunane vihmavari" proovis Laura Nõlvak ja Kaisa Selde Autor/allikas: Karl Sakrits

Eesti Noorsooteater toob oktoobris lavale sõnadeta väikelastelavastuse, mis põhineb Betti Alveri luuletusel "Tulipunane vihmavari". Prooviperiood algas suvel Betti Alveri muuseumi külastusega Jõgeval, kust on pärit nii poetess kui ka lavastaja Karl Sakrits.

Luuletus "Tulipunane vihmavari" jutustab loo lapse ülekeevast rõõmust uue, unistuste vihmavarju saamisest, sellega mängimisest ja lohutamatust valust, kui ta leiab selle katki murtuna. Karl Sakrits toob enda tõlgenduses teatrilavale kahe õe lapsepõlvemängud ja lusti, rõõmud ja tujud – ning vihma, mis kõneleb ladina keelt. Betti Alveri tuntud luuletuse põhjal sünnib sõnadeta visuaalteatrilavastus, mis on mõistetav vaatajatele alates kolmandast eluaastast, nende seas neile, kes eesti keelt ei valda.

"Kõik juhtus tegelikult ja täpselt nii nagu kirjeldatud. Juurde luuletatud pole mitte kui midagi. See on tõestisündinud lugu minu lapsepõlvest," avas kirjanik 1972. aastal luuletuse elulist tausta. Nõnda on argielu seigast saanud luule, sugestiivne poeetiline üldistus.

"Lapsed on väga vastuvõtlikud nii heale kui halvale ning on tohutult oluline aidata neil heal ja halval vahet teha," ütles lavastaja Karl Sakrits. ""Tulipunane vihmavari" on luuletus, mida saab lastele ka sõnadeta mõistetavaks mängida, aidata mõista teiste rõõmu ja valu läbi lustliku mängu."

Prooviperioodi alguses külastas kogu trupp Jõgeval asuvat Betti Alveri muuseumi, kus muuseumi direktor Toomas Muru aitas põhjalikult tutvuda poetessi luule- ja mõttemaailmaga. 

"Tulipunane vihmavari" esietendub 4. oktoobril Eesti Noorsooteatri ovaalsaalis. Autor Betti Alver, dramaturg ja lavastaja Karl Sakrits, kunstnik Gerli Mägi, helilooja Vootele Ruusmaa, valguskujundaja Triin Rahnu. Mängivad Laura Nõlvak ja Kaisa Selde. 

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: