EKA lõpunäitus kolis veebi: tudengite töödes on tunda igatsust füüsilise maailma järele

Foto: Priit Mürk/ERR

Koroonaviiruse leviku tõttu jaotud Eesti Kunstiakadeemia (EKA) iga-aastane tudengite lõputööde festival TASE tänavu esmakordselt füüsiliseks ja virtuaalseks näituseks.

Füüsiline näitus avatakse 17. augusti õhtul, ent virtuaalne näitus on huvilistele juba ligi kaks kuud avatud olnud.

"Sinna laevadki kõik lõpetajad oma lõputööd üles. Tõsi küll, seal ei ole veel kõike üles laetud, sest meil on augustikuus teised kaitsmised. Suve lõpuks lisanduvad ka teised tööd, aga lõviosa on juba üleval," rääkis näituse organisaator Piret Sova "Vikerhommikus".

Neid töid, mis juba üleval, on ligi kahe kuu jooksul vaadanud mitukümmend tuhat inimest. Tänu veebi kolimisele on näitusest võimalik osa saada ka neil, kes muidu füüsilisele näitusele ehk jõudnud ei oleks. "Ma arvan, et väga paljudel said neid töid vaadata sugulased, kes muidu ei jõuaks siia EKA-sse tulla," ütles Sova.

Füüsilist ja virtuaalset näitust vaadates on kogemus aga erinev. "Kunst tahab ikkagi hästi tihti inimestega ruumis kohtumist. Sul aktiveeruvad erinevad meeled. Näiteks maali sa ei saa vaadata läbi foto – sa kunagi ei tea, millised need värvid tegelikult on, sa ei hooma neid mõõtmeid," nentis Sova.

Ka mitmete tudengite tööde temaatikast leiab koroona aja mõjutusi. "Muidugi on teemad, mis ei aegu ja mis on ka meie näitusel näha – mis on rohkem eksistentsiaalsed ja sissevaatavad –, aga aktuaalsus on ka alati kohal ja sellepärast EKA lõputöödes on näiteks igasuguste materjalide taaskasutamine alati olemas," rääkis Sova.

Võrreldes varasemate aastatega on tänavu näitusel rohkem maale. Üleüldse on eelistatud kunstivorme, kus saab ise midagi oma kätega teha. "Sellel näitusel on vähem igasugust tehnoloogilist ja elektroonilist ja hästi palju on kätega tehtut. Minnakse tagasi füüsilisse maailma – selle igatsust on tunda," tõdes Sova.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: