Galerii: EKA näituse "Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata" avamine Noblessneris

{{1606460940000 | amCalendar}}

Reedel avanes Noblessner Shipyardis näitus "Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata", mis võtab kokku EKA kaheaastase loovuurimusliku projekti Käsmu külast.

Kunstnike, antropoloogide, folkloristide, arhitektide ja sisearhitektide koostöös valminud näitus käsitleb Käsmu küla kaudu maaelu muutumist ja toimimist tänapäeva Eestis ning Käsmu fenomeni suvituskohana, kus käiakse juba sajandeid akusid laadimas ja seda ka välismaalt. Olulisted teemad on paigatunne, mälu ja suhe loodusega.

"Sellest näitusest ei saa rääkida nagu ühtse katuse all. Käsmu on ühtne katus, aga siin on nii palju eri lugusid. Mitmete tööde puhul saab rääkida mitmest kihist, aga salapaik on üks selline, mis on peaaegu kõigis töödes, sest Käsmus on igal inimesel oma salapaik," selgitas kuraator Eve Kask "Aktuaalsele kaamerale".

Shipyardis saab näha maale, graafikat, installatsioone, videoid ja fotosid 19 autorilt, kellest mitmed on Käsmuga seotud ja lähtuvad teostes omaeluloolistest seikadest. Teine osa töid on välja kasvanud Käsmus toimunud suvepraktikast ja intervjuudest kohalike elanikega. Mitu teost dokumenteerivad hiljem maailmakuulsaks saanud Moskva kontseptualistide nõukogudeaegseid Käsmu käike.

"Mulle jäid silma figuurid fotodel vanadest tantsulaagritest, kus inimesed poseerisid valgetes kleitides mändide vahel. Sealt sündisid need fotokollaažid," märkis Tartu ülikooli folkloristika tudeng Hildegard Reimann. Näitusel on aukoha leidnud isegi Käsmu küla kõige viimane lehm.

Näitusel osalejavad Eero Alev, Ann Marie Ansper, Anni Kagovere, Anna Kaarma, Eve Kask, Sidney Lepp, Ingrid Nielsen, Mark Antonius Puhkan, Hildegard Reimann, Lev Rubinštein, Edmund August Friedrich Russow, Elo-Hanna Seljamaa, Ilja Sundelevitš, Mari-Liis Sõrg, Liisa Tammert, Kelli Valk, Mart Veelmaa, Liis-Marleen Verilaskja

Kujundajad: Delija Thakur (projektijuht), Veera Gontšugova, Triin Kampus, Anni Kõrvemaa, Eeros Lees, Anna Aurelia Minev, Grete Liis Nagelmann, Viktoria Ugur, Maria Uiboaid, Linda Zupping

Kuraatorid on Eve Kask ja Elo-Hanna Seljamaa. Näitus "Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata" jääb avatuks 10. detsembrini. Lisaks sellele avanevad reede õhtul Noblessneris veel Krista Mölderi fotonäitus Temnikova ja Kasela galerii ja Artishoki biennaali tööde näitus Kai kunstikeskuses.

 

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: