Teet Kask: ballett on harukordne vahend, millega saab inimeste keerdkäike väljendada

Estonia teatris etendub 1. detsembril balletilavastus "Kuldne tempel", mis on saanud ainest Jaapani kirjaniku Yukio Mishima samanimelisest romaanist.

Ballett "Kuldne tempel" toob Estonia lavale ebatavalise koosluse, vahendas "Aktuaalne kaamera". Peaosalist, noort munka mängib Valgevene suure teatri esitantsija, Jaapani balletiartist Takatoshi Machiyama. Tema kõrval soleerib Estonia rahvusballeti tantsija Roosi Nõgisto. Muusikaliselt toetavad neid tšellist Theodor Sink ja Eesti muusikaauhindadel aasta naisartisti tiitli pälvinud laulja Anna Kaneelina.

Lavastaja ja koreograaf Teet Kask sõnas, et tema räägiks "Kuldsest templist" ikkagi kui balletist, kuna peakarakter väljendab ennast balletlist lähtudest. "Kõik esteetilised jooned, mis ballett annab inimkehale, on seal näha," tõdes ta ja rõhutas, et ballett on harukordne vahend, millega saab inimeste keerdkäike väljendada.

Lavastus põhineb tuntud Jaapani romaanil "Kuldne tempel", mis omakorda põhineb tõestisündinud lool Kyotos asuva templi mahapõletamisest ning selle süütanud noorest mungast. Laval ei kanta ette raamatusündmuseid, pigem on loominguline meeskond lähtunud impulsist, mis see teos nendes tekitas.

Balleti lavale toonud loomingulisse meeskonda kuuluvad lisaks koreograaf Teet Kasele veel ka heliloojad Sander Mölder ja Timo Steiner.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: