Rein Raamatu juubelinädal on täidetud virtuaalsete kinoseanssidega

Rein Raamatu
Rein Raamatu "Suur Tõll" (1980). Autor/allikas: Tallinnfilm

Eesti Joonisfilmi rajaja Rein Raamat tähistab saabuval laupäeval oma 90. juubelit. 15.–21. märtsini näeb vanameistri loomingut virtuaalsetel kinoseanssidel. Juubelinädalale paneb punkti Eesti animatsiooni juubeliaasta konverents.

1931. aasta 20. märtsil sündinud Rein Raamat on tuntud nii filmikunstniku kui ka animarežissöörina. Legendaarsete Eesti mängufilmide "Põrgupõhja uus vanapagan", "Viini Postmark" ja "Viimne Reliikvia" kunstnik pööras 1971. aastal oma elus uue lehekülje, pannes aluse Eesti Joonisfilmile. Joonisfilmis veedetud aastate jooksul lavastas vanameister kokku 14 joonisfilmi, millest mõned tuntumad on "Lend" (1973), "Värvilind" (1974), "Kilplased" (1974), "Suur Tõll" (1980) ja "Põrgu" (1983). 

Üks Raamatut iseloomustav joon oli koostöö oma aja kultuuriavangardiga. Teiste seas kutsus ta oma loomingulisele teekonnale Leonhard Lapini, Rein Rannapi, Veljo Tormise ning Jüri Arraku. Rein Raamat kaasas oma tiimi ka Priit Pärna, Avo Paistiku, Janno Põldma ning Heiki Ernitsa. Oma loomingulise panuse eest on Raamat pälvinud nii PÖFF-i elutööauhinna kui Valgetähe IV klassi teenetemärgi. 2020. aastal sai ta rahvusvahelise animatsiooni assotsiatsiooni ASIFA elutööpreemia.

Rein Raamatu "Värvilind" (1974). Autor/allikas: Tallinnfilm

Rein Raamatu juubelinädalal on vanameistri looming fookuses nii Telia, Elisa kui Netikino voogedastusplatvormidel. Lisaks Eesti animamaestro loomingule pöörab juubelinädal tähelepanu naaberriikide 70. ja 80. aastate animatsioonipõllule. EKA TV vahendusel jõuavad publikuni nii Eesti popanimatsioon, Läti ja Leedu animaklassikud kui ka vene suurmeistrite looming.

Laupäeval, 20. märtsil toimuv rahvusvaheline konverents on samuti suunatud nii Eesti kui Ida-Euroopa animatsioonile. Konverents jõuab huvilisteni tv.artun vahendusel, ülekande konverentsist teeb ka ERR-i kultuuriportaal. Nii konverents kui EKA TV vahendusel toimuvad linastused on tasuta.

Programmiga saab tutvuda Eesti animatsiooni liidu kodulehel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: