Viljandi folk toob publiku ette ligi 40 artisti Eestist ja mujalt

Viljandi folk 2019. aastal.
Viljandi folk 2019. aastal. Autor/allikas: Silver Tõnisson

Juuli lõpus toimuv Viljandi pärimusmuusika festival toob publiku ette ligi 30 kodumaist artisti ja kaheksa välisesinejat. Leevenenud nõuded suurürituste korraldamisele lubavad teisipäevast müüki panna ka uusi festivali- ja päevapasse, kuigi külastajad peavad praegu arvestama nakkusohutuse tõendamise vajadusega.

Viljandi pärimusmuusika festivali programmijuht Tarmo Noormaa kirjeldas tänavust festivali tantsulise, hoogsa ja mitmetahulisena.

22.–25. juulil astuvad publiku ette Puuluup, Trad.Attack!, Curly Stings, Zetod, Duo Ruut, Tintura, Svjata Vatra ja Untsakad. Spetsiaalselt Viljandi pärimusmuusika festivali jaoks paneb kava kokku Nöep ning tänavuse festivali teemale – kokkumängule – lähenevad oma uues kavas Naised Köögis, tõi Noormaa välja.

Esimest korda astuvad ühel laval üles koos Metsatöll ja Riffarrica. Uut plaati esitleb end Eesti bänd Black Bread Gone Mad ning üles astub ka regilaulu, instrumentaalmuusikat ja rahvusmeeskoori ühendav Regiram.

Kavas on ka mälestuskontsert etnograafile ja pärimuspillide uurijale Igor Tõnuristile ning näha saab noori pärimusmuusikuid. "Olen kindel, et uued värsked näod, näiteks Pärlin, vabariigi pillimees Martin Arak või siis humoorikat pärimuslikku kupleemuusikat esitavad Kaisa Kuslapuu ja Karl Laanekask leiavad endale palju uusi austajaid," sõnas Noormaa.

Välisesinejatest annavad kontserdi Taani tantsubänd Mads Hansen's Kapel, Itaalia laulja Maria Mazzotta koos akordionist Bruno Galleonega ja flaami vendade trio Trio Dhoore. Soomet esindavad lõõtspillimängija Antti Paalanen ning tantsumuusika kollektiiv 5/5. Kontserdi annab Gruusia meeskoor Tbilisi, rütmikas PásztorHóra Ungarist ning iiri vanapärast laulustiili viljelev Seán Garvey koos Kärt Johansoniga.

Festivali mastaapi kommenteerides lausus festivali pealik Ando Kiviberg, et see on oluliselt suurem, kui aasta alguse kartused aimata lubasid, ent teatud piirid praegune olukord siiski paneb.

"Närv pidas vastu, et ära oodata viiruse taandumine ja ma väga loodan, et piirangud suurüritustele leevenevad veelgi," sõnas Kiviberg. "Hetkel kehtivate nõuete valguses plaanime passifestivali ning see, kas saame müüki panna ka üksikkontsertide pileteid, selgub enne festivali."

Praegu kehtivate nõuete kohaselt peab ürituse korraldaja, kes soovib teha oma ürituse rohkem kui 1000 inimesele, tagama kõigi osaliste nakkusohutuse. Selleks tuleb külastajal tõendada, et ta on kas vaktsineeritud, koroona läbi põdenud või siis negatiivse koroonatesti tulemusega. 

Kuidas festivalikülastajate testimine korraldatakse, kui see juuli lõpus jätkuvalt vajalik on, ning kes selle eest tasub, sellest annavad korraldajad teada 5. juulil.

Kuivõrd praegused nõuded, kui need kehtima jäävad, võivad osadele külastajatele mitte sobida, on Viljandi pärimusmuusika festival valmis ka varem soetatud passid järgmisse aastasse lükkama või need soovijatelt tagasi ostma. Sellekohaseid sooviavaldusi kogub festivali toimkond 5.–18. juulini, täpsed juhised selguvad 5. juulil.

XXVIII Viljandi pärimusmuusika festival toimub 22.–25. juulini 2021 ning selle teema on kokkumäng. Põhjalikum esinejate loetelu on toodud festivali kodulehel, hetkel on esinejad välja toodud päevade kaupa ning täpne ajakava selgub 5. juuliks. Festivalipaikadena lähevad tänavu käiku esimene Kirsimägi, teine Kirsimägi, Kaevumägi ja Pärimusmuusika Ait.

Tänavusele Viljandi pärimusmuusika festivalile on juba varem müüdud 3300 passi. Leevenenud nõuded suurürituste korraldamisele lubavad teisipäevast müüki panna ka uusi festivali- ja päevapasse, siiski peavad külastajad vähemalt veel praegu arvestama sellega, et tõendada tuleb oma nakkusohutust.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: