Suri keraamik ja portselanimaalija Ene-Mai Luur

In memoriam Ene-Mai Luur
In memoriam Ene-Mai Luur Autor/allikas: Eesti Kunstnike Liit

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, keraamik ja portselanimaalija Ene-Mai Luur (12.11.1942-6.08.2021).

Ene-Mai Luur, neiupõlvenimega Ene-Mai Vares, sündis Viljandis 1942. aastal. Luuri isa Helmut Vares töötas Viljandi linavabrikus elektrikuna ja ema Maria Vares eesti keele õpetajana. Ene-Mai Luuri abikaasa August Luur oli tuntud Eesti ajakirjanik ja kirjastuse Kunst peatoimetaja ning direktor. 1964. aastal asus Ene-Mai Luur õppima Eesti Riiklikusse Kunstiinstituuti keraamika erialale, mille lõpetas 1969. aastal. Lõpetamise järgselt suundus Luur tööle Tallinna Kunstitoodete Kombinaati ARS monumentaalkunsti ateljeesse autoritiraaži kunstnikuks. Eesti Kunstnike Liidu liikmeks astus Ene-Mai Luur 1977. aastal.

Näitustel osales Luur alates 1970. aastast nii Eesti kui ka välismaal. Aastatel 1979–1988 osales Ene-Mai Luur I–IV Baltimaade tarbekunstitriennaalidel Tallinnas. Luuri isiknäitused toimusid 1978. aastal Tallinna Kunstisalongis, 1988. aastal Adamson-Ericu Muuseumis, 1991. aastal Haapsalu Linnagaleriis ja 1992. aastal Tallinna Raemuuseumis. Aastatel 1970–1974 võttis Ene-Mai Luur osa NSVL keraamikute loomingulise töögrupi sümpoosionist Dzintaris, Lätis ja 1992. aastal Rahvusvahelisest portselanisümpoosionist Kaunases, Leedus. Ene-Mai Luuri teosed kuuluvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse ja Eesti Kunstnike Liidu kunstikogusse ning paljudesse erakogudesse.

Kolleegid ja töökaaslased meenutavad koosoldud aastaid Tallinna Kunstitoodete Kombinaadis ARS keraamika ja portselani ateljees, kus Ene-Mai Luur valmistas autoritiraaže ning mudeleid ARS keraamika tootmise tarbeks ja maalis vormidele koobaltsiniseid lopsakaid taimi ja õisi. Ene-Mai Luuri käekiri oli jõuline, julge ja osav, lisaks valmistas ta kauneid ning omanäolisi keraamilisi ehteid. Teise poole tema loomingust moodustasid humoorikad naljanägudega poolhambulised keraamilised puuviljad, mis viitasid tema heale huumorisoonele ja positiivsusele. Luur oli andekas, aktiivne ja rõõmus kolleeg.

Ene-Mai Luuri ärasaatmine leiab aset laupäeval, 21. augustil kell 15:30 Tallinna Pärnamäe kalmistu krematooriumis.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: