Kumu Dokumentaali hooaja avab Rasmus Dineseni "Looduslikult põhjamaine"

Rasmus Dinesen
Rasmus Dinesen "Looduslikult põhjamaine" Autor/allikas: Kaader filmist

7. septembril avab Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja Rasmus Dineseni film "Looduslikult põhjamaine".

Kuni 9. novembrini linastub iga nädal Kumu auditooriumis üks tõsielufilm, mis käsitleb mõnd kultuuri-, keskkonna- ja elustiilinähtust või tuntud kultuuritegelase loomingut ja mille juhatab sisse oma ala ekspert.

Hooaeg algab taanlase Rasmus Dineseni filmiga "Looduslikult põhjamaine", mis heidab pilgu maailma põhjapoolseimaile Michelini restoranile.

1991. aastal toimus eksperiment, mille käigu sulgus kaheksa inimest kaheks aastaks Maa ökosüsteemi kopeerivasse mudelmaailma, mis oli ehitatud Arizona kõrbesse. Eksperimenti analüüsib filmis "Kosmoselaev Maa" USA režissöör Matt Wolf.

Mõjukuselt Diori ja Chaneliga võrreldud moekunstnik Mary Quant tgutses 1960. ja 1970. aastatel moerevolutsiooni eesrindel, ärgitades naisi kandma näiteks miniseelikuid ja mikrominipükse. Filmis "Quant" teeb disanerile kummarduse Briti dokumentalist Sadie Frost.

Alex Pritzi filmis "Territoorium" võitleb Amazonase vihmametsades elav väike uru-eu-wau-wau põlisrahvas meelehetlikult oma kodu eest, kust nad tahetakse valitsuse mahitusel välja tõrjuda.

Sakslane Jonas Deichmann tegi pandeemia ajal ujudes, rattaga sõites ja joostes maailmale ringi peale. Tema pingutusele elavad filmis "Jonas Deichmann – piiriks olen üksnes mina" kaasa Saksa režissöörid Markus Weinberg ja Steffi Rostoski.

Selleks, et välja selgitada, kui kiiresti sulab jää, laskusid kolm liustikuteadlast 180 meetri sügavusele jääkilbi sisse. Taani režissöör Lars Henrik Ostenfeld jäädvustas ekspeditsiooni filmis "Jäässe".

USA režissööri A. B. Zaxi keskendub filmis "Tere, Bookstore kuuleb" väikestele raamatupoodidele, kes võitlevad püsimise nimel.

Mick McIntyre ja Kate McIntyre Clere film "Känguru. Armastuse-vihkamise lugu" pakub vastakaid arvamusi kukkurloomast läbi keskkonnateadlaste, põlisrahvaste juhtide ja valitsusametnike vaatenurkade.

Taani režissöör Rasmus Dinesen võtab oma filmis "Istandusest lauale" ette teekonna viinamarjaistandustesse, veinikeldritesse ja kallitesse köökidesse, kus pühendunud eksperdid otsivad täiuslikke kombinatsioone veini ja toidu vahel.

Sügishooaeg lõpeb kummardusega Alan Parkeri filmile "Pink Floyd: The Wall", mille väljatulekust möödub tänavu 40 aastat.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: