Kirjandusmuuseumis tähistatakse udmurdi rahvalauliku Džako apaj 90. sünniaastapäeva

udmurdi lauljad-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov
udmurdi lauljad-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov Autor/allikas: Fennougria

13. oktoobril kell 18 toimub Eesti Kirjandusmuuseumis udmurdi rahvalauliku ja paljude folkloristide teejuhi Olga Solovjova ehk Džakõ apaj (tädi Pasknäär) mälestuseks pühendatud kontsert.

Selle aasta oktoobris saanuks udmurdi rahvalaulik ja udmurdi kultuuri kandja Olga Nikolajevna Solovjova (1932–2018) 90-aastaseks. Ta sündis Karamas-Pelga (udmurdi keeles Uddjadi) külas Kijasovo rajoonis Udmurdimaal ning oma rahva hulgas hüüti teda hellitavalt Pasknääri-tädiks ehk Džakõ apaj.

Džakõ apaj roll udmurdi kultuuris on unikaalne – tema juurde korraldasid ekspeditsioone nii Venemaa kui ka välismaa teadlased ning teda külastasid sageli nii tudengid kui ka rahvamuusikud. Kohalike hulgaski oli tal oluline roll, sest temalt küsiti sageli nõu. Samuti oli tema see, kes teadis, kuidas esitada iidseid rahvalaule ja viia läbi rituaale.

Kontsertõhtu programmis on lauliku elu ja tööd tutvustav fotonäitus, dokumentaalfilm "Hoidja" ja CD-plaadi "Džakõ apaj" esitluskontsert. Lavale astub teiste hulgas ЕМТА vaba improvisatsiooni õppetooli professor Anne-Liis Poll, kes tundis Džakõ apajd isiklikult. Kontserdil kõlavad Džakõ apaj loodud marikeelsed laulud.

Kontserdil laulavad ja improviseerivad udmurdi lauljad-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov, muusikud Anne-Liis Poll (hääl, improvisatsioon), Kristi Mühling (kromaatiline kannel), udmurdi juurtega Anna Lebedeva (vokaal) ja mari laulja Anna Makeev.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: