Tartus jõuab publikuni rännaklavastus Ülejõest
Tartu linnaosasid tutvustavad "Läbi linna" lavastused on jõudnud oma rännakute keskpunkti. Karlova ja Supilinn on saanud oma lavastuse, tänavu on järg Ülejõe käes.
Ülejõe piirkonda tutvustav rännaklavastus jõuab publiku ette jaanikuu esimesel õhtul.
"Selle aasta otsingud Ülejõel on olnud kaleidoskoopilised: Ülejõe linnaosa identiteet koosneb väga erinevatest killukestest. Ajaloolisus kohtub tühermaaga, pargid futuristlike hoonetega, salasopid ja suured ühisruumid on kõrvuti endale kohad sisse võtnud. Meie rändame neist läbi, põimime kildudest omanäolise vitraaži, tutvustame ja tähistame Ülejõed kõikides tema variatsioonides," rääkis lavastaja Jaanika Tammaru.
Kevadel kolmandat korda toimuv "Läbi linna" rännaklavastus valmib alati linnaruumist inspireerudes ning kohalike endi mälestuste põhjal.
"Meie läbivaks jooneks on olnud "Kogutud lood, kogetud ruum"," sõnas Tammaru, kes on ülejõelaste lugusid kogunud eelmisest suvest saati. "Ületame sillad, ületame iseennast, ületame piirid tuttava ja müstilise vahel ja ülendame Ülejõe killud ja kihid millekski maagiliseks."
"Läbi linna" loomingulise meeskonna eesotsas on lavastaja Jaanika Tammaru, dramaturg Kaija M Külm, kunstnik Inga Vares ja produtsent Merilyn Elge. Helikujunduse loob Kaarel Kuusk, valguslahendused teeb Margus Mauer. Lavastaja assistendid on Maria Vera Pšenitšnaja ja Merili Viks. Kunstniku assistent on Renate Eensalu.
Etendustel rändavad tänavatel näitlejas Laura Niils, Mariann Tammaru, Silva Pijon, Johannes R. Sepping, Agur Seim ja Liisu Krass. Kaasa löövad Raatuse kooli noored, "Läbi linna" veteranid folklooriklubist Maatasa, vabatahtlikud ja kohalikud ja harrastajad, muusikud, lapsed, tuvid ja ka linn ise.
Etendus kestab kokku 1,5 tundi ja teekond Ülejõel läbitakse jalgsi. Publikul palutakse riietuda vastavalt ilmale ja kanda mugavaid jalatseid. Korraldajate sõnul ei pääse sel aastal rännakut vaatama vankri või ratastooliga, kuna piirkond on täis tõuse-languseid, treppe ja astmeid.
"Läbi linna" on nelja-aastane sotsiaalne, visuaalne ja teatraalne linnaruumiprojekt. Neljal suvel saab mõni Tartu linnaosa omanimelise lavastuse. Viimane, 2024. aasta tipneb rännaklavastusega, mis avab Annelinna olemust.
Toimetaja: Karmen Rebane