Kavandatav seadusemuudatus lubaks kultuurkapitalil rahastada veel üht riiklikult tähtsat ehitist

Foto: Sirkel&Mall

Riigikogu kultuurikomisjon algatab seadusemuudatuse, mis lubab kultuurkapitalil lisaks Riigikogus kinnitatud viiele riiklikult tähtsale kultuuriobjektile rahastada veel üht olulist ehitist. Objekti, mille valib välja kultuuriminister, peavad kinnitama kultuurikomisjon ning kultuurkapitali nõukogu.

Kultuurikomisjoni esimees Heljo Pikhof märkis, et kultuurikomisjon leppis augustis kokku, et otsib Eesti Rahvusringhäälingu uue stuudiokompleksi rahastamiseks lahendust. Kuivõrd Kultuurkapitali pingereas olevad riiklikult tähtsad kultuuriobjektid ei ole kõik töösse läinud, leiti, et olemasolevat raha oleks mõistlik kasutada mõnel teisel olulisel objektil.

"Kui kultuurkapitalis on raha, mis seisab sellepärast, et on tekkinud takistus viie riiklikult tähtsa objekti ehitamisel – ükskõik, mis takistus on – oleks võimalus seda raha täiendavalt ühele riiklikult tähtsale objektile eraldada," rääkis Pikhof.

Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa tõi lisatingimusena välja, et algelt viie välja valitud riiklikult tähtsa objekti rahastus ei tohiks sattuda löögi alla. "Et mõni nimekirjas olev objekt ei saaks üldse rahastust ja hakataks rahastama hoopis seda kuuendat n-ö nimekirjast väljas olevat objekti. Kui need riskid ja ohud on kõik maandatud ja kõrvaldatud, siis saab tõepoolest ühe täiendava objekti töösse lasta, seda eeldusel, et raha on," rääkis ta.

Allikmaa lisas, et kuna seadusega suureneb hasartmängumaksu, tubaka ja alkoholi aktsiis, kasvavad ka laekumised Kultuurkapitalile.

"Kulka laekumine on juba järgmisest aastast suurem tänu neile maksutõusudele. Eelkõige hasartmängumaks, mis omakorda läheb riiklikult tähtsate kultuuriehitiste ehitamiseks või rahastamiseks," rääkis ta.

Lisaobjekti valib välja kultuuriminister.

"Seadusemuudatus ütleb seda, et kultuuriminister tuleb ettepanekuga lisaobjekti rahastamise osas kõigepealt kultuurikomisjoni, kes annab või ei anna heakskiidu ja siis viib edasi kultuurkapitali suurele nõukogule, kes siis omakorda peab 3/4 häälteenamusega andma sellele heakskiidu," selgitas kultuuriminister Heidy Purga.

Kultuuriminister ei langeta otsust uue objekti kohta enne, kui Riigikogu on seaduse muudatuse vastu võtnud.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: