Pärnus avatakse näitus ETV saadete ajaloolistest algustiitritest

Eesti Televisiooni 70. sünnipäeva puhul on Pärnu muuseumis alates 4.. juunist avatud näitus "Kirjakunst teleekraanil", mis pakub ainulaadse võimaluse heita pilk kalligraafia ja televisiooni ristumiskohale.
Eesti Rahvusringhäälingu muuseumi ja Pärnu muuseumi koostöös valmiv näitus kutsub Eesti Televisiooni 70. sünnipäeva puhul meenutama analoogtelevisiooni ajastut ning selle juurde kuulunud Eesti graafilise disaini üht laia tarbijaskonnani jõudnud, kuid siiani väheuuritud haru – telesaadete kunstipäraseid algustiitreid.
Digieelsest ajastust on ERR-i muuseumis ligi tuhatkond originaalgraafikat aastatest 1960–1990, mis äljendavad iselaadsel moel perioodi esteetilisi ja ideoloogilisi tingimusi.
Näitusel eksponeeritakse Eesti Televisiooni kirjakunstnike Erich Tali (1921–1990), Guido Pandi (1922-2018), Peeter Urtsoni (1947) ja teiste loomingut.
"Käsitsi loodud saategraafika oli rohkem kui lihtsalt ilus kiri – see oli käsitöö, mis kandis teavet ja emotsiooni. See maailm vajas distsipliini, head silma ja täpset kätt," sõnas näituse kuraator Caroline Murumägi (EKA).
Külastajad saavad näha originaalseid käsitsi joonistatud tiitreid, ajaloolisi kaadreid ning kuulda lugusid inimestelt, kes selle vaikse, kuid mõjuva kunsti telgitagustes tegutsesid. Näitust täiendavad originaalesemed ERR-i muuseumi kogudest ning taaslavastused, mis aitavad selgitada ekraanitagust maailma ja kirjakunsti telepildiks tõlgendamise tehnoloogilisi võtteid.
Näitus "Eesti Televisioon 70. Kirjakunst teleekraanil" jääb Pärnu muuseumis avatuks 20. augustini.
Toimetaja: Karmen Rebane