Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anu Samarüütel sai tööks mõjutusi Päikeselt

Anu Samarüütel, Zoom in, Merikarbi kleit, fragment
Anu Samarüütel, Zoom in, Merikarbi kleit, fragment

Läinud aasta lõpus avanes Tallinnas Telliskivi kvartalis artisan-õllebaaris Pudel  näitus kunstnik Anu Samarüütli uute töödega,  mis valmisid detsembrikuus päikesest mõjustatult kümne päevaga

Anu on rohkem tuntud kui moelooja ja illustraator, kuid seekord näitab ta hoopis teistsugust loomigut. Nimelt on ta viimasel kolmel aastal keskendunud piltide tegemisele, mis tema enda sõnul paiknevad defineerimata tsoonis graafilise disaini, moeillustratsiooni ja maali piirimail.

Viimati sai Anu töid Tallinnas näha 2011 suvel Rotermanni kvartalis toimunud Põhjamaade Uue Moeillustratsiooni näitusel. Vahepeale on jäänud veel näitused Helsinki Disainimuuseumis, Londonis ja Põhja-Inglismaal Yorkshires.

Seekordne näituseprojekt valmis koostöös Pudel Baariga, kes oma teise korruse ruumi näituseks välja pakkus ja Anule teema valikul vabad käed jättis. 10 D projekt kulges väga tempokalt. Algsest ideest valmimiseni kulus ainult üks kuu ning näitusel olevad 9 pilti valmisid 10 päevaga.

Oma töödes tegeleb Anu värvide ja kujundite energiaga, holograafilise Universumi ideega, mis ütleb, et iga osake sisaldab endas tervikut. Sellest ideest on kantud ka Zoom In seeria tööd, mis nagu nimigi ütleb, vaatavad lähemalt mõnd juba olemasolevat tööd või objekti. Anu muudab oma esemed ja inimesed lamedateks, näiliselt kahemõõtmelisteks pindadeks, sageli lihtsustades neid kuni neist saab kontsentraat või märk.

Mida aga tähendab näituseprojekti nimi 10 D? Seda võib tõlgendada mitut moodi. Võibolla on see 10 dimensioon? Punkt, mis sisaldab kõiki võimalusi? Võibolla aga lihtsalt 10 päeva Detsembris, mille jooksul see spontaanne projekt valmis.

Miks aga siiski õllebaaris Pudel?

"Mul on juba mõnda aega olnud plaan oma töid Tallinnas näidata ning kui Pudel Baar mulle oma ruumi pakkus ja teema valikul vabad käed jättis, siis mõtlesin, et see on hea eelsoojendus järgmiseks suuremaks näituseks. Pudel ei ole mingi tavaline baar, nad tegelevad eelkõige haruldaste ja luksuslike artisan õludega, nende ruumid on disaininud Pink arhitektid ning neil on alati kunst seintel olnud. Sellest aastast alustasid nad uue näitusteseeriaga. Tallinnas on suur galeriide ja näitusepindade põud nii et tore, kui on uus koht, kus publik saab loominguga vahetult suhelda," ütleb Anu kultuur.err.ee'le, lisades, et tema uue seeria tööd on seotud Päikesega.

"Detsembri lõpul vahetas Päikese magnetväli oma poolused ja ilmselt sain sealt otseseid mõjutusi."

Näitus Telliskivi kvartalis Pudel Baaris jääb avatuks kuni jaanuari lõpuni.

www.anuworld.co.uk

www.facebook.com/samaruutel

 

 

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: kultuur.err.ee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: