Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Balti keti lülid liidetakse taas

Balti kett 23. augustil 1989
Balti kett 23. augustil 1989 Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

2. septembril 2014. aastal avatakse Vilniuses Leedu Kunstnike Galeriis „Arka“ Balti keti 25. aastapäevale pühendatud Leedu, Läti ja Eesti ühisnäitus „KELIAS / CEĻŠ / KETT“.

Näituse avamise puhul kogunevad Vilniuses üle pika aja kõigi kolme Balti riigi kunstnike liitude presidendid – Vano Allsalu Eestist, Igors Dobičins Lätist ja Edita Utarienė Leedust. Nad arutavad kunstnike liitude olukorda oma riikides ja edasisi koostöövõimalusi. Korraldajad märgivad, et idee tuua Balti riikide kunstnike liidud ühisesse projekti „KELIAS / CEĻŠ / KETT“ sündis pärast ühist osalemist Moskva Kunstisalongis, mille korraldas Rahvusvaheline Kunstnike Liitude Konföderatsioon.

Näituse eesmärk on mälestada Balti ketti – tähtsat sündmust meie riikide ajaloos, tõsta esile meie riikide ühtsust ja püüdlusi iseseisvuse poole, ühendada ühisprojektis Balti riikide kunstnikud, kajastada vastuolulist situatsiooni tänapäeva maailmas, võrrelda kaasaegse modernse kunsti suundi kõigis kolmes Balti riigis ning jagada kunstiideid.

Projektist kutsuti osa võtma erinevate valdkondade kunstnikke. Esitatud tööd kajastasid Balti ketiga seotud ideid ja teemasid – vabadus, iseseisvus, omariiklus, naabruskond, Balti riikide identiteet jne.

Näitusel on esindatud Eesti Kunstnike Liidu (kuraator Inga Heamägi) ja Läti Kunstnike Liidu (kuraatorid Igors Dobičins ja Inese Baranovska) tööd. Suurima osa näitusest moodustavad Leedu kunstnike tööd LAA Galeriist ARKA, mis oli ka projekti algataja (kuraator Dovilė Tomkutė-Veleckienė). Kõigi kolme kunstnike liidu delegatsioonid, kaasa arvatud presidendid osalevad pressikonverentsil ja näituse avamisel.

Näitus on avatud 27. septembrini. Oktoobris liigub näitus AUL galeriisse Riiga, ja sealt edasi Eestisse – Pärnu muuseumisse ja Eesti Rahvusraamatukogusse.

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: