Viljandis on jänes Otepää lähistel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ellinor Aiki
Ellinor Aiki "Jänes Otepää lähistel" (1967-1968, õli papil, TKM) Autor/allikas: Kondase keskus

Kondase keskuses on 26. oktoobrini avatud omapärase pallaslase Ellinor Aiki maalinäitus "Jänes Otepää lähistel". Eksponeeritakse peamiselt 1950. ja 60. aastatel valminud maale, mil kunstniku töödesse lisandus primitivistlik varjund ning koloriit muutus järjest värvirõõmsamaks ja fantaasiaküllasemaks.

Ellinor Aiki (1893–1969) sündis Tõstamaal. Tema elu ja loomingut mõjutas varases lapsepõlves kukkumise tagajärjel saadud raske haigus (luutuberkoloos), mis sundis teda mitmel puhul õpinguid ja tööd katkestama. Aiki omandas gümnaasiumihariduse Pärnus, misjärel töötas ja õppis ta Peterburis, Ukrainas ja Valgevenes kuni 1917. aastani, mil naasis Eestisse. 35-aastaselt (1928) asus ta õppima "Pallasesse", lõpetades selle 1936. aastal Nikolai Triigi õpilasena maali erialal. Kunstikooli lõpetamise järel tegutses ta elu lõpuni Tartus.

Aiki maalidele on iseloomulik silmatorkavalt reljeefne faktuur – kunstnik kandis lõuendile ohtraid värvilaike ka pahtli abil. Tema teoste lahutamatuks osaks on beežikasroheliseks maalitud säbrulised raamid, mis veelgi tööde lapselikku helgust rõhutavad. Aiki elurõõmsad ja humoorikad maalid vastandusid julgelt 1950. ja 60. aastate kunstikaanonile, olles sillaks varasema perioodiga, mis väärtustas sõltumatut väljenduslaadi.

Septembri teisel poolel alustakse näitusel laupäevaste ekskursioonidega. Oktoobri keskel toimub näituse raames kohtumine kunstiajaloolase ja Adamson-Ericu muuseumi direktori Ülle Kruusiga, kes kureeris mõned aastad tagasi Aiki ülevaatenäituse Tallinnas.

Näituse Kondase keskuses koostasid Laur Pihel, Mare Hunt, Gregor Taul ja Monika Eensalu-Pihel.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Kondase keskus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: