Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Est Lit Locus valis 10 nähtust eesti kirjandusest aastal 2014

Urmas Vadi Postimees/Scanpix
Urmas Vadi Postimees/Scanpix

Igor Kotjuhi koostatav facebook-lehekülg Est Lit Locus vaatas tagasi lõppevale kirjandusaastale.

Est Lit Locus: Eesti kirjandus 2014. 10 nähtust (suvalises järjekorras):

1) Kultuurimeedia muutub sisukamaks: Sirp, Müürileht, Värske Rõhk, Plug, kultuur.err.ee ja kultuur.postimes.ee.

2) Facebook-kirjanduse tekkimine: Risto Laur, Janar Ala (proosa), Liina Tammiste (luule).

3) Kirjanike-ajakirjanike kandideerimine riigikokku.

4) Eesti venekeelse kirjanduse menu Venemaal: Andrei Ivanov saab auhinna NOS laureaadiks, Jelena Skulskaja teos jõuab Vene Bookeri short-listi, Jaan Kaplinski esinemised Moskvas.

5) Üllatusterohke aasta lastekirjanduses: Andrus Kivirähki ja Jüri Arraku "Suur Tõll", Piret Raua rahvusvaheline edu, Indrek Koffi raamatud "Kirju koer" ja "Koju", Mika Keräneni uued raamatud ja teatrilavastus.

6) Tugev proosa-aasta. Debütante: Mudlum ja Janar Ala. Noorema põlvkonna tippnovellistide uued raamatud: Urmas Vadi, Maarja Kangro, Kätlin Kaldmaa. Jan Kausi suurepärane loomevorm: romaan "Ma olen elus" ning miniatuuride kogud: "Tallinna kaart" (uus) ja "Kaart ja teekond" (best of + CD). Olev Remsu "Supilinna-triloogia" ja Arvo Valtoni "Kogutud teoste" viimane raamat. Jne.

7) Hasso Krulli eepos "Kui kivid olid pehmed".

8) Tallinna Ülikooli kirjastuse kvaliteetne humanitaaria eestikeelsetes tõlgetes: vene formalistide kogumik, Gilles Deleuze'i ja Félix Guattari "Mis on filosoofia?", Jean-François Lyotard'i "Postmodernsusest lastele". Jne.

9) Luuletajad taasavaldavad oma loomingut, mis mõjub korraga kui hea meeldetuletus ja sõõm värsket õhku: (:)kivisildnik "100%", Andra Teede "100%", Doris Kareva "Maailma asemel".

10) Andrei Ivanov kui rakett. 2014. aastal avaldas kaks romaani, pälvis kolm auhinda, pani oma loomingust rääkima erinevaid ühiskonnakihte.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: