X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enn Kunila kunstikogu taieseid saab sedapuhku vaadata Roomas

Itaalia pealinnas Roomas saab Vittoriano muuseumikompleksis näha Eesti kunstiklassikute töid. Enn Kunila kogu põhjal koostatud näitus „Põjala värvid. Eesti kunst aastatel 1910 - 1945" esindab Roomas Eesti osalemist mais algaval Milano maailmanäitusel EXPO 2015. Itaalia kriitik Arnaldo Colasanti hindab eriti kõrgelt Konrad Mäe loomingut.

Näituse kuraator on kunstiteadlane Eero Epner ja kujundaja Tõnis Saadoja. Tegu on esimese korraga, kui Itaalias nii kõrgel tasemel Eesti maalikunsti esitletakse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Võib öelda, et tegemist on meie kunstnike naasmisega Itaaliasse, sest paljudele Eesti kahekümnenda sajandi algupoole maalijatele oli just Itaalia oma värvide ja maastikega unistuste paik.

Kunstikoguja Enn Kunila avaldas heameelt, et üheksakümne aasta järel on Konrad Mägi ja Ants Laikmaa taaskord Itaalias, sedapuhku Roomas.

Itaalia kunstikriitik Arnaldo Colasanti, kes Enn Kunila Rooma saabunud kogu uurinud on, peab näituse kõige huvitavamaks autoriks Konrad Mäge. "Ta on kunstnik, kes suudab koondadaerinevad Euroopa kultuurid. Prantsuse fovistliku kultuuri kõrval on palju elemente vähetuntud liikumisest, mis pole niivõrd Berliini ekspressionism, vaid pigem Austria 1900ndate aastate alguse oma," arvab Colasanti.

Ta märkis, et kõigil juhtudel - ka siis, kui Mägi tuli maalima Itaaliasse - Rooma, Caprile või Veneetsiasse - suutis kunstnik leida oma joone, väga erilise stiili, mis teeb need tuntud maalistiilid uuteks ja originaalseteks.

Rooma kriitik hindab kõrgelt ka Mägi portreesid ja kompositsiooni, mille suurmeister esmalt lagundab ja siis uuesti tugevate värvide ning geomeetriliste kujunditega üles ehitab.

Itaalia kunstipublikule on neljapäeval avatud näitus esimene võimalus Eesti kuldaja maaliga tutvuda. Külastajaid üllatab muu hulgas meie maastikumaali põhjamaine värvigamma, mida ei leia ei Prantsuse, Saksa ega Itaalia toonaste maalijate loomingus.

Roomas on väljas 45 tööd - kokku 19-lt Eesti kunstiklassikult. Mägi ja Laikmaa kõrval on näiteks Nikoli Triik, Elmar Kits, Eerik Haamer ja paljud teised.

Kunstimetseen Enn Kunila kogu põhjal koostatud Eesti kuldaja kunsti näitus Kapitooliumi mäe jalamil asuvas Vittoriano muuseumikompleksis jääb avatuks 12. veebruarini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: