Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anu Lamp: näitleja peab endalt küsima, miks nad peaksid mind vaatama

Liivika Simmul ja Anu Lamp.
Liivika Simmul ja Anu Lamp. Autor/allikas: kaader saatest

Eilse "Plekktrummi" stuudiosse olid vestlema kutsutud EMTA lavakunstikooli professor Anu Lamp ja Püha Johannese Kooli direktor Liivika Simmul.

"Plekktrumm" lähtus sellest, et kevad on paljudes koolides vastuvõtukatsete aeg ja oluline hetk edasise haridustee otsustamisel. Milline on kooli ja hariduse roll inimeseks kujunemisel, küsis saatejuht Joonas Hellerma saatekülalistelt Anu Lambilt ja Liivika Simmulilt.

Saatekülalised rääkisid muuhulgas sellest, millega peaks noor inimene eriala valikul arvestama. "Noor inimene ei pruugi teada, mis neis peidus on," tõdes Anu Lamp. "Seda on nii palju öeldud, et tuleb saada iseendaks, mitte jäljendada kedagi teist."

"Näitleja jaoks on oluline see küsimus: miks me peaksime teda vaatama," sõnas Anu Lamp. "Ta peaks endalt küsima, mida sa oled endaga teinud, mida sa vahendad."

Hellerma nentis, et tänapäeva õppeasutused ei näe vaeva terviklike isiksuste kujundamisega, vaid eriti kõrgkooli tasandil keskendutakse ikkagi erialale ja sellele, et inimene saaks eluks leivateenimisega hakkama. "Oluline on vist ka see, et me ei kaotaks piiri reaalse ja ideaalse vahel," rõhutas Hellerma.

Püha Johannese Kooli juht Liivika Simmul toonitas oma asutuse kontekstis, et oluline ei ole reaalsuse eest põgeneda, vaid seda pühitseda ning et kuigi õpetaja lähtub õppeprogrammist, on tähtis see, kuidas ta on end ette valmistanud ja mida ta tahab noortele pakkuda. "Haridus kui keskkond soodustab jumalanäolise potentsiaali kasutamist, arenemist jumala sarnaseks," ütles Simmul.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: