Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sirp: metsik ja vaba sõna „Prima vistal“

Prima Vista 2015
Prima Vista 2015 Autor/allikas: Prima Vista

Emajõgi ei ujutanud sel aastal kaldaid kevadvetega üle, kuid paisu tagant pääseb välja kirjandus. 6.–9. maini kaheteistkümnendale kevadele vastu minev festival „Prima vista“ hüüab sedapuhku: „Metsik sõna!“, rõhudes eriliselt loodusele ja sõnavabadusele.

Festivali patroon, kirjanik ja semiootik Valdur Mikita on laiendanud seekordset diviisi järgmiselt: „Metsik sõna eelistab kõnnumaad ja perifeeriat, hulgub ringi metsaservas. Isegi meie rahvuseeposest tuntud hüüdlause Serviti! viitab mingisugusele tundmatule servaefektile. Usun, et metsik sõna kaigub maikuus Emajõe Ateenas sama hästi nagu siili möire kevadises udus.“

„Prima vista“ programm tundub seekord olevat keskmisest interdistsiplinaarsem ja järgib festivali juhtmõtet. Looduse valik on eestlasele, ja just tartlastele, kuidagi omane. Siinsed väikesed kommuunasumid küll rõõmustavad! Pakun osalejana välja ühe väga meelevaldse võimaliku valiku Tartu programmist (kavas on üritusi ka tänavuses partnerlinnas Põlvas ja mõistagi Tallinnas).

Festivalile sillutavad teed ahvatlevad eelüritused. 4. mai õhtul viib Emajõe lodjaselts huvilised noorte autorite laulu ja luule saatel jõele täiskuutõusu imetlema. 5. mail annab „Prima vistale“ teateoksakese üle filmikonkursi „Metsik Eesti loodus“ lõppüritus, kus vaadatakse väljapaistvamaid töid ning loodusfilmiteemalise loengu peab dokumentaalfilmirežissöör ja keskkonnaajakirjanik Riho Västrik. Kirjanduslikul teisipäeval esinevad helinäidetega illustreeritud loenguga folklorist Mall Hiiemäe ning bioloog ja loodushäälte lindistaja Veljo Runnel.

6. mai pärastlõunal Tartu loodusmajas ametlikult avatav festival saab hoo sisse Elektriteatris Sarah Anglissi loenguga „Mees, kes ostis kaja“. Ta on lubanud ka kaasa võtta fonograafi, millega saab oma häält vaharullile salvestada.

Arhiivis toimub vestlusõhtu „Minu maastikud“, kus teiste kõnelejate kõrval on diskussiooni kaasatud ka festivali patroon. Pärast vestlusõhtut tasub jääda utoopiate ettelugemisele. Kel nõrkus pigem õudus- ja ulmefilmi vastu, selle päeva lõpetab taas Elektriteater, kus Briti filmiinstituudist pärit filme saab näha heliliste illustratsioonide saatel.

„Prima vista“ teine päev algab traditsioonilise raamatulaadaga ülikooli raamatukogu ees ja sees. Veidi hiljem avatakse südalinnas pargiraamatukogu koos oma kireva lasteprogrammiga. Õhtupoolikul esitavad seal loodusluulet noored vanemuislased. Kirjanduse maja saalis esitleb Jelena Skulskaja oma romaani „Marmorluik“, autorit usutleb Peeter Volkonski. Samal ajal peab Andrei Makarevitš Jabobi 2 õppehoone ringauditooriumis avaliku loengu „Mis on ilu“. Õhtule paneb punkti TarSlämmi finaal Arhiivis.

8. mai festivalipäeva pärl on kindlasti Eduard Uspenski, kes Gena ja Potsajata kaudu on tuttav nii praegustele kui ka endistele lastele, ja ta esineb ringauditooriumis seminaril „Professor Tšainikovi metsikud mõtted elust ja loodusest“, samuti Rootsi looduse romaaniks-välimäärajaks nimetatud „Kaarnate“ autor Tomas Bannerhed, keda küsitleb loodusmajas Lauri Sommer. Arhiivis loetakse tõlkeluuleajakirjas Ninniku ilmunud või peagi ilmuvat saksa, kreeka, prantsuse, hindi ja portugali luulet. Kirjanduse majas toimub festivali patrooni õhtu (ühtlasi „Ööülikooli“ avalik salvestus) „Mis inimesel arus on?“, kus Valdur Mikita vestleb ajuteaduste professori Jaanus Harroga. Ülikooli raamatukogus avatakse Otto Dixi graafika näitus ning õhtul on pargiraamatukogus pärast musitseerivate kirjanike kontserti võimalik nautida vabaõhukino.

Festivali viimasel päeval tasub väisata linnaraamatukogu saalis Witold Szabłowski raamatu „Mõrtsukas aprikooside linnast. Reportaažid Türgist” esitlust. Botaanikaaia tiigisaarel saab kuulata sound-art-luulet AGFi ja Benzo esituses. Festivali lõpetab Arhiivi kirjandusviktoriin ning lõpuprogramm Vilde lokaalis ja tervisekohvikus. (Järelraputusena toimub juuni algul muusikaõhtu vene kirjaniku Lev Rubinsteiniga.)
Pakutud plaani järgi festivalil liikumine paistab parajalt keeruline (mõtte)matk, see-eest metsik ja vaba spontaanseteks äkk-käänakuteks! Leitagu endale sobivaim rada ja vahest kohtume!

„Prima vista“ täiskujul kavaga saab tutvuda SIIN ja artikliga Sirbis SIIN.

 

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: