Kraak And Smaak: meid on alati olnud raske sildistada ({{commentsTotal}})

Kraak & Smaak Soundsystem
Kraak & Smaak Soundsystem Autor/allikas: Pressimaterjalid

Laupäeval Tallinnas NO99 teatris esineva Kraak & Smaaki liige Mark Kneppers ütles ERR-i kultuuriportaalile, et kindlat žanrilist määratlust nad endale anda ei oska. Pigem on see eklektiline ja varieerub jazzylikest rütmidest kuni elektrooniliste helideni.

Küsin kohe ära, et mida inimesed teilt Disco Tallinnalt oodata võivad?

Võite oodata väga gruuvikat ja sooja DJ-setti, kus kõlab muusika deep house´ist disco'ni ja funkini jne. Samuti palju meie enda materjali, mida esitame koos meie MC ja vokalisti Berenice'iga.

Te teete palju live show´sid, aga samuti DJ-sette. Laivides saate loomulikult enda muusikat tutvustada. Aga millised võiks lisaks sellele veel olulised erinevused nende kahe vahel olla?

Nendel on hoopis teine dünaamika. Plaate mängides oled sa rohkem paindlik ja saad panna peale selliseid lugusid, mida aga parasjagu tahaks. Bändiga on enamasti kindlaks määratud lugude järjestus. Aga samuti on bändiga laval rohkem tegevust. DJ mängimist on ju igav vaadata - tuleb ainult tantsida tema muusika järgi.

Teie muusika puudutab päris laia spektrit. Jazzilavalt underground-klubini. Kus te ise ennast näete?

Meil on vist vedanud ka sellega, et meil kolmel on ääretult lai huvi muusika vastu ja see peegeldub ka muusikas, mida me teeme ja mängime. Igal peokohal, olgu see väike või suur, alternatiivne või jazzilik, on omad eelised. Ja meie muusika võib olla selles osas paindlik, et võime esineda päris suurel laval näiteks Szigeti festivalil ja samuti väga intiimses õhkkonnas keldriklubis 250 inimesele.

Kuidas te end muusikaliselt kirjeldaksite? Kuidas te oma muusikat kutsute?

Meid on alati olnud raske sildistada, aga me ise arvame, et see võiks olla "eklektiline", mis tähendab, et võtame erinevaid žanre ja mõjusid ja teeme need enda omaks. Elektroonilisest naturaalse saundini, klubilugudest chill out´ini - meile meeldib kõik.

Naljakas on see, et kuigi meie muusika on mõnikord ülimalt varieeruv, seostavad inimesed alati seda Kraak & Smaakiga. Ja see on ilmselt kõige tähtsam - tuleb olla originaalne.

Mis on teie jaoks muusikaliselt põhilised mõjutajad olnud?

See on raske küsimus. Tegelikult kõik asjad soundtrack'idest klassikalise house´i ja techno, jazzi, new wave´i, hip-hopi, funki, disko ja soulini. Me oleme suured plaadikogujad, kes võtavad endasse kõik muusikaliselt huvitava, ükskõik, mis see ka poleks. Ja me teeme seda praegugi. See hoiab meid ka pidevalt muusika loomise juures.

Kes on teie lemmikartistid ja DJ´d?

Raske on neid välja tuua, sest mõjutajaid on tohutult. Aga näiteks Tom Moulton, James Murphy/ DFA crew, Todd Terje, Floating Points, Harvey Sutherland, DJ Premier, KINK, My Bloody Valentine, Trevor Horn, Carl Craig, Maurice Fulton jpt.

Kui õhuke on teie arvates piir disko ja techno vahel?

Techno muidugi pärineb elektroonilisest muusikast, aga ei techno ega house ole stiilid, mis on lihtsalt taevast alla kukkunud. Mõlemal on juured 70ndate diskos ja tollases klubimuusikas. Täiskasvanuks said need stiilid alates 90ndatest. Tore on näha tantsumuusika jätkumist ja arengut. Ja see paneb ka rohkem hindama seda, kuidas see kõik algas. Meid paneb see soovima, et inimesed oleksid teadlikumad ja seetõttu mängime aeg-ajalt ka sellest vanast ajast pärit muusikat.

Kas teie jaoks on praegu muusika tegemiseks hea aeg, mis teid käimas hoiab?

See, et me saame midagi anda muusikalisse spektrisse oma plaadifirma alt välja antud muusika näol, oma laividega ja DJ-settidega. Kui me seda ei oskaks või see inimestele huvi ei pakuks, siis me oleksime juba ammu lõpetanud.

Samas on järjest raskem sellest ära elada. See, et plaadimüügi numbrid on kukkunud, on fakt ja ei paista, et selles osas midagi paranema hakkaks. Seega tuleb rohkem esineda ja teha sellega seotud asju. Meil on oma show raadios ja me teeme ka podcast'i "Keep On Searching", meil on oma plaadifirma Boogie Angst. Meil on ka oma management ja me teeme muusikat reklaamidele ja filmidele.

Millist uut muusikat teilt välja tulemas on?

Meie uus singel "My Mind’s Made Up" tuleb välja 27. novembril Jalapeno Records nimelise plaadifirma alt. Sellel teeb kaasa Berenice, kes Tallinnas vokalistina üles astub. Lisaks töötame uue albumi kallal, mis peaks ilmuma kevadel. Siis on plaanides kontserdituur Euroopas. Jätkame ka uue materjali välja andmist teistelt artistidelt Boogie Angst leibelist.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: