Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihkel Kleis ja Roomet Jakapi esitlevad täna olematus keeles kirjutatud raamatut

Mihkel Kleis ja Roomet Jakapi
Mihkel Kleis ja Roomet Jakapi Autor/allikas: Pressimaterjalid

Täna esitleb rahvusvaheline kirjastus ;paranoia Kumu kunstimuuseumis Mihkel Kleisi ja Roomet Jakapi raamatut "TKUN ORHA PNUL - Värvi Oma Mõistus Üle". Esitlus toimub samaaegselt näituse "Vaikus on kuldne. Ilmar Laaban ja eksperimendid helis ning keeles" lõpetamisega.

Olematus keeles kirjutatud ja fantaasiarikaste piltidega raamat on nii erakorraline kunstiteos kui ka värvimisraamat. Pildid ja tekstid peaksid aitama vabaneda mõistuse loogikast. Nautimiseks või värvimiseks põnev nii lastele kui ka stressimaanduseks tippjuhtidele.

Teksti autor Roomet Jakapi on kirjutanud asemantilise pudikeelse loo, mille aluseks on jutustav häälutusluule ja selle transkriptsioon. "Ometi võib oletada, et kui seda loete ja ühtlasi Mihkli pilte vaatate ja värvite, siis tuleb teile pähe igasugu uskumatuid asju," ütles autor ise.

Kultuskunstnik Mihkel Kleis lisas, et püüdis joonistades jälgida, et kujutatav jääks kuskile äratuntava ja tundmatu piirile. "Et millestki alustada, visandasin iga pildi puhul mõttes mingi lihtsa loo, aga muutsin seda pidevalt töö käigus. Jätsin midagi vahelt ära, hüppasin ühelt mõttelt teisele ja kolmandale ning lõpuks jälgi segades ringiga tagasi. Neid illustratsioone võib võtta kui piltmõistatusi, millel puudub õige vastus," selgitas ta.

Roomet Jakapi on häälega improviseeriv ja tähendusega maadlev filosoof. Artist teadlase nahas ja vastupidi. Mihkel Kleis on kunstnik ja muusik, kes tihti loob popkultuuri kujundite varamust psühhedeelseid maailmu. Mitmed tema eksperimentaalmuusikaprojektid on viimastel aastatel leidnud rahvusvahelist tunnustust.

Raamatuga kaasneb helitaust, mis on kuulatav SIIN.

Esinevad Mihkel Kleis, Roomet Jakapi ja Jaan Malin ehk Luulur. Esitlus toimub täna kell 16.00 kuni 18.00.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: