Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Muinsuskaitsespetsialist: Estonia teatri kõrval asunud turuhoone on säilinud üllatavalt hästi

Foto: PM/Scanpix

Tallinnas Tammsaare pargis, Estonia teatri kõrval toimuvad väljakaevamistööd on päevavalgele toonud 19. sajandi lõpus ehitatud uue turuhoone müürid ja keldri.

"Aktuaalne kaamera" vahendas, et nüüd uurivad eksperdid, kui hästi varemed säilinud on ja kui palju võiks nende eksponeerimine maksma minna.

1899. aastal ehitatud uue turu hoone, kus kaubeldi kõiksugu jahedat ümbrust nõudva kraamiga, oli imposantne hoone ning muinsuskaitsespetsialisti Boris Duboviki kinnitusel ka väga moodsa sisustuse ja tehnikaga varustatud. Nii nagu Estonia teatergi, hävis turuhoone ja ka kõrval asunud vaekoda märtsipommitamises.

Tundub, et muld ja varemed on olnud suurepärane konservant - keldri seest väljakaevatav pinnas suuri üllatusi ei paku, sest keldri täiteks lükati kivipuru ja mulda. Duboviki sõnul on imetlusväärne, et nii palju säilinud on.

"See oligi meie jaoks suur üllatus, me arvasime, et pärast pommitamist kõik varises kokku koos võlvidega ja see jäi sinna alla, aga praegused kaevamised näitasid, et pärast seda, kui ta põles, tegelikult seinad olid alles. Selgus, et enne seda, kui turuhoone tehti maatasa, viidi minema kõik - alates radiaatoritest ja tehnikast," ütles Dubovik.

Turuhoone oli ehitatud nii, et keldri keskel paiknesid külmakambrid ja ääres mitmesugused väikesed ruumid, kus turumüüjad oma muud kraami hoiustasid. Nüüd on küsimus selles, kuidas kõik see kokku sobitada Tammsaare parki plaanitava kohvikuga ja palju see maksma võiks minna.

"Ajalugu väärib kõigepealt teadvustamist ja küll me siis otsutame selle järgi, et kui on kulud ja nende ruumide kasutusvõimalused välja selgitatud, sest ruumid on erineva suurusega. Kui tundub, et asi on loogiline ja tasakaalus, siis see otsus tuleb positiivne," ütles Tallinna kommunaalameti juhataja Ain Valdmann.

Rahanumbritest Valdmann veel rääkida ei taha, sest teadmata on näiteks kasvõi see, palju kulub keldrihoone niiskuskindlaks tegemisele, palju maksaks kütmine jne. Kaevamine võtab hulga aega, näiteks selle trepi väljapuhastamiseks kulus terve päev. Töö lõpptähtaeg on mai alguses.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: