Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lennusadama veealune klaasikunsti näitus üllatab isegi kunstnikke

Foto: Siim Lõvi/ERR

Lennusadamas avaneb esmakordselt Eestis võimalus vaadata näitust, mille eksponaatide vahel ujuvad kalad. Eesti klaasikunstnike aastanäitus asub nimelt Lennusadama akvaariumites vee all.

Kui tavaliselt pannakse näitust üles, siis klaasikunstnike aastanäitust "Aja püksid" pandi hoopis alla ehk uputati akvaariumi põhja. Aja püksid on aga selline ese, läbi mille aeg kulgeb - meie jaoks üht säärt mööda, aga võib-olla samal ajal mööda teist ka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegelikult igal millisekundil juhtub see uuesti, aeg hargneb nendesse erinevatesse harudesse ja võib-olla see teine võimalus eksisteerib mõnes teises universumis samal ajal edasi, aga meie seda enam ei tea," selgitas klaasikunstnik ja näituse kuraator Merle Kannus.

Nihestatusel mängib ka veealune ekspositsioon. Kuna nii vesi kui ka klaas paistab läbi, oli see kunstnikelegi üllatus, millised nende esemed lõpuks välja näevad. "Sest üks võimalus on see, et sa vaatad seda eset oma kodus veeämbris ja teine asi on panna ta siia akvaariumisse ja näha, kuidas muutuvad eseme mõõdud vaadeldes, kuidas muutub optika, kuidas jällegi see seest tühi klaas mõjub nagu peegel. See optika mängib siin hoopis teisiti," tõdes klaasikunstnik ja näituse kuraator Kai Kiudsoo-Värv.

Esemetega hakkab mängima ka aeg, sest ajapikku kasvab neile sammal peale ja nii tuleb eksponaate aeg-ajalt puhastada. Kalad on oma panuse näituse kujundusse juba andnud. "Kalad on siin meie üllatuseks näiteks täna öösel natuke lustinud ja lükanud ümber ühe meie väikese eksponaadi, klaveritoolikese, aga me loodame selle ikka õigetpidi saada. Vaatame huviga, kuidas kalad edasi meie näitust kujundavad," ütles Kiudsoo-Värv.

Näituse avamisel kuulutati välja ka Tunnustatud Klaasikunstnik 2014-2015 aunimetus, mille pälvis Eve Koha.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: