Kultuuriministeerium muutis kunsti rahastamise põhimõtteid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Kultuuriministeerium muutis kunsti rahastamise põhimõtteid. Kui suuremate näitusasutuste tegevustoetused jäävad kultuuriministeeriumile, siis projektitaotlused on kultuurkapitali rahastada.

Kultuuriministeeriumi eelarverealt hakkavad tegevustoetust saama Tallinna kunstihoone, Eesti kaasaegse kunsti muuseum ehk EKKM ja Kunstnike liidu galeriid. Ministeeriumi kunstinõuniku Maria-Kristiina Soomre sõnul aitab muudatus korrastada avaliku raha kasutamist. Näituste korraldamistoetuste üle otsustab edaspidi vaid Kultuurkapital, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tänaseni on enamik neid korraldajaid taotlenud nii kuluuriministeeriumilt kui ka kulkalt, see on olnud pinnuks silmas ka riigikontrollile. Meil ei ole olnud selget rahastuspõhimõtet, et on teada ühe või teise rahastaja rollid. Nüüd oleme teel selle poole, et selgus oleks majas," lausus kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.

Seni peamiselt projektiraha peal tegutsenud EKKM-ile annab ministeeriumi otsus teatud kindluse, seni on EKKM saanud ministeeriumi toetust galeriide taotlusprogrammilt. "Kui kultuuriministeeriumi eesmärk oli sisuliselt kulkast ära tuua institutsioonide tegevustoetused, siis tegelikult sajaprotsendiliselt see ei õnnestunud, sest ministeeriumist saab EKKM tegevustoetust kaks viiendikku või üks kolmandik, tegelikult kulka on meie suurim toetaja selles osas. Mingi kindlus kindlasti tuli ja hea uudis on see kindlasti," tõdes EKKM-i tegevjuht Marten Esko.

Kultuurkapitalile tähendab ministeeriumi otsus projektitoetuste kasvu, mille vahel on juba praegugi tihe rebimine, kuna kulka vahendid on piiratud. "Lühiajaliselt ta toob suurema surve Kulkale kui rääkida regionaalsetest galeriidest, aga ma arvan, et see on üks samm pikemal teel. Pikas perspektiivis on väga hea, kui tegevustoetused liiguvad ministeeriumidesse ja kulka saab minna tagasi projektitoetuste juurde suuremas mahus," ütles kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali nõukogu esimees Maria Arusoo.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: