Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nigulapäeval näeb Rode kappaltarit täielikult avatuna

Rode altar
Rode altar Autor/allikas: Niguliste muuseum

Kolmapäeval, 7. detsembril on üks kolmest päevast aastas, kui Rode kappaltarit on võimalik näha täielikult avatuna. Nigulapäeva raames esitletakse Niguliste kirikus ka raamatut "Rode altar lähivaates" ning muuseum on sel päeval avatud kella 19ni.

Tallinna Niguliste kiriku peaaltari kappaltar on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu maailmas. Kappaltar telliti Lübecki meistri Hermen Rode töökojast ning see valmis aastatel 1478–1481. Mõõtmetelt kuulub see 15. sajandi hansalinnade suurimate hulka, teosel on kujutatud rohkem kui neljakümmet erinevat pühakut ja piiblitegelast. Niguliste muuseumi kroonijuveeliks olev kappaltar on lühikestele katkestustele vaatamata asunud oma algsel asukohal üle 500 aasta.

Raamat "Rode altar lähivaates" koondab ja esitab altari uurimis- ja konserveerimisprojekti 2013–2016 tulemusi ja hetkeseisu. Uurimisprojekti osaliste kirjutatud artiklid esitlevad nüüdisaegsete loodusteaduslike ning pilditehnoloogiliste uuringute metoodikat, kasutamist ja tulemusi ühe hiliskeskaegse kunstiteose uurimisel. Rikkalikult illustreeritud ja ajaloolisi fotosid koondavast raamatust leiab ka Lübecki meistri Hermen Rode loomingut tutvustava ülevaate ja põhjaliku käsitluse Rode kappaltari restaureerimise ajaloost.

Projektis on oluline piltide, materjali- ning infotehnoloogiliste uuringute kaasamine, teose põhjalik dokumenteerimine ja info kaardistamine. Suurt tähelepanu pööratakse publiku kaasamisele haridusprogrammide, töötubade ja uurimistulemusi kajastavate multimeedialahenduste kaudu (veebileht, blogi, interaktiivne multimeediaprogramm, teadusveeb jne). Konserveerimis- ja uurimistöödest saab osa Niguliste muuseumis kohapeal.

Raamatu koostajad on Hilkka Hiiop ja Merike Kurisoo.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: