Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärt Uusberg: raske on leida õnnelikku harmoonilist elurütmi

Pärt Uusberg sai presidendilt noore kultuuritegelase preemia
Pärt Uusberg sai presidendilt noore kultuuritegelase preemia Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Detsembris 30-aastaseks saanud Pärt Uusberg on lõppeval aastal pälvinud noore kultuuritegelase preemia ning tal ilmus kaks autoriplaati: "Luiged läevad" ja "Õhtu ilu". On olnud märgiline aasta. Uusberg ütles "Deltale", et talle tõesti meeldib n-ö märgiliselt oma elu struktureerida.

Helilooja sõnas, et lisaks väljapoole paistvatest teetähistest nagu preemia ja autoriplaadid, on see aasta tema jaoks ka seesmiselt olulisi muudatusi kaasa toonud. Sügisest saadik on Uusberg elanud valdavalt Vilniuses, kus ta naasis dirigeerimise juurde.

"Kui ma käin seal näiteks ühes muusikaajaloo tunnis, mis võrdleb Leedu 20. sajandi muusikat Lääne 20. sajandi muusikaga, siis peaaegu kõiges, kus õpetaja kasutab sõna Leedu, võiks selle asendada Eestiga ja see on sisuliselt sama. Muidugi on ka erinevusi selles, kuhu suunas Leedu muusika rohkem vaatab ja kuhu Eesti muusika vaatab, aga see, kuidas nad tajuvad oma maad ja loodust näiteks, tundub hästi sarnane," tõdes Uusberg.

Koostöö tuntud Leedu helilooja, koorijuhi ja õppejõu Vytautas Miškinisega on Uusbergi sõnul jäänud professionaalsele tasandile.

"Me ei ole väga palju isiklikku juttu rääkinud. Olen käinud tema tundides ja saanud tänu tema kogemusele kindlasti targemaks. Muusika igapäevase kirjutamise kõrvalt tagasi kooli minek on osutunud raskemaks kui ma arvasin."

"Elu on minu jaoks tihtipeale "saba kinni, nokk lahti" süsteemis. Väga raske on leida seda õnnelikku harmoonilist rütmi," lisas Uusberg.

Ta tõi välja paradoksi, et kui vabakutseline helilooja täidab põhiliselt tellimusi, siis see ei ole tema jaoks niivõrd tegeliku vabaduse mõte.

"Ma siiamaani sooviks ideaalis kirjutada ainult neid asju, mis mul endal pähe tulevad, juba koosseisu valikult. Et anda aega tekkida sellel mõttel, mis parasjagu hingel on. See oleks tõeline vabadus, aga professionaalses mõttes helilooja ikkagi nii vaba enamjaolt ei ole. Tekib tellimuste nimekiri ja vähemalt minu jaoks muutub see ikkagi tööks," selgitas Uusberg.

"Ma pean tööst väga lugu ja ma ei arva, et helilooming peaks olema ainult mõnus ja tore tegevus, kahtlemata nõuab see väga palju pingutust. Aga lihtsalt, töö muutub rutiiniks, päevad hakkavad korduma ja siis võib-olla ei oska enam seda vabadust hinnata."

Pärt Uusberg rääkis ka pikemalt oma viimasest autoriplaadist koos kammerkooriga Head Ööd, Vend, mille ükski lugu pole valminud tellimustööna.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: Klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: