Loomerahva pleenum. Tõnu Viik: kultuur ei tohi toota piiratud teadvust
2. aprillil toimus Pärnus loomerahva pleenum "Üksi oleme puud, koos aga mets". Filosoof Tõnu Viik arutles pleenumil näiteks keeleküsimuste üle teaduses ja kõrghariduses. Ta arvas, et me peaks rääkima kultuurist kui kollektiivsetest tähendustest ja nende tähenduste loomise võimalustest.
Pleenum meenutas Lennart Meri ütlemist, et üksi oleme puud, koos aga mets. Koos mõeldi, kuidas peame tormises maailmas tuulemurde ette nägema, neid ära hoidma. Tõnu Viigi kõrval said sõna veel paljud teised ühiskonna- ja kultuuritegelased. Enamikku kõnedest saab näha artikli pildist avanevast videoaknast.
Oma mõtteid Eesti looduse ja rahva, keele ja kultuuri, teaduse ja maaelu tulevikust jagasid Anu Raud, Andres Tarand, Andrus Kallastu, Arvo Valton, Birgit Landberg, Egge Kulbok-Lattik, Helle Tiikmaa, Ignar Fjuk, Indrek Tarand, Ivi-Els Schneider, Jaan Elken, Katrin Koov, Krista Aru, Madis Somelar, Mari-Liis Lill, Marju Lauristin, Marju Lepajõe, Mark Soosaar, Mati Hint, Ott Raidmets, Pille Lill, Ruslan Trochynskyi, Siiri Sisask, Tarmo Soomere, Toomas Kiho, Urmas Paet, Valdur Mikita, Maarja Lõhmus jt.
Krista Aru kõne: meil on vaim natuke kängu jäänud
Indrek Tarand: poliitiku töös peitub suhkrutükk, mis teeb pipratera magusaks
Aprillipleenumile ei saanud mõni esineja kohale tulla, kuid läkitas oma sõnumi videosalvestusena.
Kunstnik Enn Põldroos: 1988. aasta aprillipleenumist saab praeguseks üle võtta vaid hoiakud
Marju Lauristin: ilma eestikeelse teaduseta muutub eesti keel köögikeeleks
Kunstnik Anu Raud: mind häirib väikese riigi suurusehullustus
Ooperilaulja ja ühiskonnategelane Pille Lill: on vaja luua kultuuriparlament, kuhu eesti haritlased valitaks ja mis annaks nõu riigikogule
Helilooja ja dirigent Andrus Kallastu: tuleks teha väikesi asju ja teha neid väga hästi
Toimetaja: Valner Valme, Madis Järvekülg, Marju Himma