Kiek in de Kökis avatakse ülevaatenäitus fotograaf Carl Bulla töödest

Carl Bulla
Carl Bulla Autor/allikas: Pressimaterjalid

20. septembril avatakse Kiek in de Kökis Peterburi Carl Bulla nimelise ajaloolise fotograafia fondi ja Tallinna linnamuuseumi koostöös valminud ülevaatenäitus fotograafi töödest.

Näitusel "Carl Bulla (1855-1929), teekond fotodel Peterburist Revalisse" annavad 80 fotot Carl Bulla pärandist edasi Vene Impeeriumi ilmet 19. ja 20. sajandi vahetusel, dokumenteerivad elu tsaari õukonnas, kajastavad väliskülaliste visiite ning portreteerivad silmapaistvaid kultuuritegelasi, teadlasi ja kunstnikke.

Näitus Kiek in de Köki suurtükitornis koosneb kahest osast. Esimesel korrusel on 45 fotost koosnev, enamjaolt Peterburi vaadetele ning sündmustele pühendatud väljapanek, mille hulgas leidub ka Eesti temaatikat. Torni ülemisel korrusel on aga eksponeeritud kuulsate kultuuritegelaste portreed, nende seas näeme Lev Tolstoid, Vladimir Nabokovit, Ilja Repinit ja Amandus Adamsoni, Fjodor Šaljapinit ning Matilda Kšesinskajat. Mõned fotod näitusel on ka Carl Bulla poegade –  Viktori ja Aleksandri looming. Näitus jääb avatuks 10. detsembrini. 

Carl Oswald Bulla sündis 1855. aastal Preisimaal katoliiklasest saksa kaupmehe perekonnas. Aastatel 1866-1918 elas ja töötas ta Peterburis ning teenis selle ajaga välja austava nimetuse "vene fotoreportaaži isa". Ligi sajatuhandelisest fotopärandist on suur osa publitseeritud mitte ainult Venemaal, vaid ka välismaa väljaannetes.

Tema elu oli tihedalt seotud Eestiga. Alates 1902. aastast kajastas ta keiser Nikolai II külaskäike Revalisse ning jäädvustas fotodele ka 1906-1907. aasta revolutsioonilisi sündmusi Venemaa Balti kubermangudes. Carl Bulla abiellus 1906.a. Saaremaalt pärit Christine Juliane Keselbergiga ning alates 1918. aastast kuni surmani 1929. aastal elas ja töötaski ta Saaremaal.

Loe täpsemalt siit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: