ERM pakub ülevaadet Eesti rahvarõivastest

Eesti Rahva Muuseumi uuele näitusele on välja pandud 134 Eesti rahvuslikest mustritest inspireeritud rõivastes mannekeeni. Rõivaste seas on nii pluuse, mis sobiksid selga argipäeval kui ka kleite, mida presidendi abikaasa on pidulikel vastuvõttudel kandnud.

Kuigi rahvarõivais inimesi tänaval enam tihti ei kohta, on rahvuslikud mustrid alati olnud suur osa nii massi- kui ka kõrgmoest, vahendasid AK kultuuriuudised.

"1928. aastal kui toimus laulupidu ja tähistati Eesti Vabariigi kümnendat aastapäeva, siis oli väga teravalt esil see, et võtame rahvarõivad uuesti kasutusse. Nii hakkaski olema kaks selget suunda. Üks oli autentsete rahvariiete kopeerimine muuseumieeskujude järgi, teine suund oli võtta rahvakunsti elemente, aga panna neid moodsatele riietele," rääkis näituse kuraator Riina Reinvelt.

Rahvuslikud elemendid on alati rõivastuses populaarsed olnud. Erandina võib välja tuua vaid taasiseseisvumise järgsed 90ndad, kui tähtsamad olid teised sümbolid ja rahvuslik element jäi tagaplaanile. Eraldi on näitusele välja pandud väliseestlaste rõivad, kus samuti Eesti rahvarõivaile omaseid elemente palju märgata on.

Riina Reinvelti sõnul tasub näitust vaadates erilist tähelepanu pöörata detailidele. Hea näide detailide tähtsusest on Estonian Airi stjuardesside töövorm, millel kujutatud vöökiri koosneb tegelikult väikestest lennukitest.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: