Haapsalu noored tunnevad muret Eesti iseseisvuse tähenduse üle

Foto: ERR

Haapsalu Linnagaleriis avati aasta aega kavandatud näitus "Iseseisvus", milles esindatud noorte kunstnike tööd mõtisklevad iseseisvuse tähenduse üle.

Iseseisvust võib näha riigi võtmes, aga ka isikliku iseseisvusena. 31 õpilase ühistöö "Minu Eesti Vabariik 100" ühendas malelaua mustrile noorte erinevad nägemused sellel teemal.

Läänemaa Ühisgümnaasiumi õpilane Pia Margaret Reinberg selgitas, et tema töö kujutab tüdrukut, kelle silmis ongi suurlinn. "Ta kas vaatab suurlinna poole või ta tõesti arvab, et Eesti ongi tema jaoks see, kus ta saab ennast arendada ja enda jaoks kõik võimalused luua."

Aliis Vatku teos "Nukuvabariik" paneb aga ühiskonnakriitiliselt mõtlema selle peale, mida tähendab iseseisvus riikideüleste institutsioonide ajastul. "Eesti kuulub Euroopa Liitu, aga kui iseseisvad me siis tegelikult oleme," küsis ta ja lisas, et kui Euroopa Liit on andnud Eestile nii palju nõudmisi ja reegleid, mida kõike peab Eesti täitma, siis tekibki tunne, et nagu keegi teine tõmbaks niite. "Kes see tegelikult suunab ja juhatab Eestit peale meie endi?"

Avatseremoonial peetud performance tuletas aga meelda ka seda, et mõnikord võib iseseisvus tähendada võitlust. Haapsalu linnagalerii näitusekorraldaja Agur Kruusingu sõnul on näituse tegemine noortele kunstnikele oluline kogemus. "See aitab teadvustada, et ühe enam internetis istuvaid lapsi ka nagu kuskile mujale veel liigutada."

Näitus "Iseseisvus" on Haapsalu linnagaleriis avatud 25. veebruarini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: