Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rakvere teatri uus lavastus räägib loo eestlastest võõrsil

Liisi Rohumäe kirjutatud ja Üllar Saaremäe lavastatud Rakvere teatri uusim lavatükk "La h us" räägib loo eestlastest võõrsil ja kodus ning sellest, kuidas mõjutavad ajaloolised sündmused tänapäeva.

Näidendi autor Liisi Rohumäe tegi loo valmimiseks tööd Torontos asuvas Tartu kolledži raamatukogu arhiivis. Samas kohas, kus toimub näidendi "La h us" tegevus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ta ongi põhimõtteliselt kahest osast, meil on dokumentaalne osa, mis saab alguse põgenemisest ja liigub järjest tänapäevale lähemale, ja siis meil on lugu, mis algab tänapäeva Torontos ja see omakorda on minevikuga seotud," selgitas Rohumäe.

Lavastuse peakiri on kahetähenduslik, sest see räägib lisaks lahusolekule ka eestlaste ja eestluse lahustumisest. Täht "h" on sõnas "La h us" sümboolselt teistest tähtedest lahus.

"Minu jaoks tekitab ta selle efekti, et ühel pool on Eesti ja teisel pool Välis-Eesti ja h-täht on justkui raudriie, mis seal vahel oli," rääkis Rohumäe.

Näitleja Grete Jürgenson tunnistas, et rolli sisse elamise tegid talle veidi kergemaks lapsepõlves vanaemalt kuuldud meenutused.

"Me istusime vanaemaga noorte mändide vahel Peipsi järve ääres ja vanaema rääkis meie naabrimehest, sellest, kuidas ta Venemaalt salaja tagasi tuli. Kuidas ta kinni võeti ja tagasi viidi. Kuidas tema isa põgenes, kuidas nende perekond põgenes. Kui palju ma viieaastasena aru sain, kuid nüüd tagantjärele mõeldes, et jumal tänatud, et neid asju on mulle räägitud," nentis Jürgenson.

Rakvere teatri lavastustele omaselt näeb näidendit "La h us" paljudes Eesti teatrisaalides, kuid sügisel jõutakse sellega ka Kanadasse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: