Fotod: Rakvere teatris esietendus uus tükk "LA H US"

Reede õhtul esietendus Rakvere teatri väikses majas stsenaristi ja näitekirjaniku Liisi Rohumäe kirjutatud näitemäng "LA H US", mille lavastas Üllar Saaremäe.  

Toronto. Tänapäev. Arhiivi jäävad kinni ajakirjanik ja poliitik. Neil mõlemil on teineteise eest midagi varjata.

Kuid nad ei ole päris üksi. Nende ümber on kastide viisi lugusid. Terve väliseesti lugu. Kirjad, intervjuud, helilõigud ja palju muud. Need mineviku katked on olevikuga seotud ja kui arhiiviuks peagi ei avane, siis ähvardab üks kaua vaka all hoitud saladus ilmsiks tulla.

Lugu räägib vabadusest piiri sees ja piiri taga ning annab linnulennulise ülevaate väliseestlastest ja nende  suhtlusest kodumaaga. Näidend koosneb kahest osast, mis on omavahel põimunud - dokumentaalsest ja fiktiivsest. Autorile on oluline lasta rääkida pärisinimestel oma lugu ja selleks pakkis Rohumäe kaks aastat tagasi kohvrid ja läks kuuks ajaks Torontosse Kanadasse. Sealsetes arhiivides süüvis ta Kanada eestlaste lugudesse ning lisaks viis ta läbi umbes 15 intervjuud, mille katked kõlavad lavastuses muutmata kujul.

Fiktiivse loo puhul pidas autor oluliseks, et see ei jääks vaid minevikku, vaid oleks seotud ka tänapäevaga. Rohumäe sõnul on see kui vedur, mis viib meid läbi erinevate ajastute.

Lavastaja Üllar Saaremäe sõnul oli esialgu tema prioriteet teha lugu Kanada eestlastele - läbi meie silmade, aga neile. Nüüd, vahetult enne esietendust, leidis Saaremäe, et antud lavastusest on nn kodueestlasel päris palju avastada ja teada saada. "Minemiste lavastusi, kuidas mindi, on tehtud. Aga mis seal juhtuma hakkas – kuidas suhtlema hakati, millised ühis- või lahusosad seal olid, see on olnud teadmata maa. Nende tausta meie siin ju ei tea – arvame, et kõik seal hoiavad nõnda ühte kui heitunud mesilaspere. Aga kuidas seal elu tegelikult käis? Millised probleemid olid uuel nö vabal maal?" Kõige tähtsamaks peab Saaremäe seda näidendit lavastades mitte anda hinnanguid.   

Laval mängivad Tiina Mälberg, Toomas Suuman, Imre Õunapuu ja Grete Jürgenson.

Lavastus jõuab kevadhooajal väiksemate ja suuremate teatrisaalide lavadele üle Eesti. Sügisel sõidab Rakvere teatri trupp "LA H USE" etendusega Kanadasse.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: