Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: vestlus filmi "Seltsimees laps" tegijatega

28. märtsil toimus kinos Sõprus filmi "Seltsimees laps" erilinastus, kus lisaks filmiseansile on kohal ka režissöör Moonika Siimets, näitlejad Eva Koldits ja Helena-Maria Reisner ning kostüümikunstnik Kristiina Ago, vestlust modereerib Kaspar Viilup. Kultuuriportaal kandis filmijärgse vestluse üle ning jäädvustas videosse.

Leelo Tungla autobiograafiliste teoste "Seltsimees laps ja suured inimesed" ning "Samet ja saepuru" ainetel valminud mängufilmi tegevus viib vaataja 1950. aastate alguse Nõukogude Eestisse, kus stalinlik terroriaparaat töötab täistuuridel.

Kuueaastase Leelo silme all arreteeritakse tema koolidirektorist ema Helmes ja saadetakse Siberi vangilaagrisse. "Ole hea laps, siis tulen varsti tagasi," on ema viimased sõnad, enne kui ta püssimeeste saatel kongautosse pannakse. Leelo hinge sugeneb hirm, et just tema on ema äraviimises süüdi, sest ta polnud piisavalt hea.

Samal ajal piiravad kodu NKVD uurijad, raadiost kostuvad helged propagandalaulud ja söögilaual on küpsised "Õnnelik lapsepõlv". Leelole usaldatakse suurte inimeste hirme ja saladusi metsavendadest, küüditamisest ja "vabast maailmast". Kahepalgeline ja ülekohtune täiskasvanute maailm tekitab siiras lapsehinges protesti ja segadust ning ta astub sellele omal moel vastu. Ja kuidas siis veel olla nii hea laps, et täituks suurim südamesoov ja ema koju tagasi tuleks?

"Seltsimees lapse" linastus ja kohtumine tegijatega erilinastus toimus kinos Sõprus 28. märtsil.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: